Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آبه در دیدار با روحانی: از ایران می‌خواهم به برجام پایبند بماند

آبه در دیدار با روحانی: از ایران می‌خواهم به برجام پایبند بماند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به اینکه تنش‌ها در خاورمیانه رو به تصاعد است و تحلیلگران احتمال وقوع یک درگیری تصادفی را در منطقه بالا می‌دانند، افزود: «باید به هر صورت ممکن جلوی درگیری نظامی را گرفت.»

آگهی

حسن روحانی در دیدار با آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن ازعلاقه این کشور به ادامه خرید نفت ایران ابراز خرسندی کرد.

رئيس جمهوری ایران چهارشنبه ۲۲ خرداد در کاخ سعد آباد از نخست‌وزیر ژاپن استقبال کرد. رهبران دو کشور بعد از مذاکره‌ای چندساعته پشت درهای بسته در نشست خبری مشترک حضور یافتند.

روحانی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه اقتصادی اظهار داشت: «با آقای آبه در خصوص روابط دو کشور از جمله همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری ژاپن در جنوب ایران به‌ویژه در منطقه چابهار و سواحل مکران، گفتگو کردیم. اراده و علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران و تلاش در راستای توسعه روابط مالی، علمی و فرهنگی دو کشور می‌تواند توسعه روابط فی‌مابین را تضمین کند.»

رئيس جمهوری ایران همچنین با اشاره به اینکه از حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهران خرسند است، ادامه داد: «من از آقای آبه تشکر کردم که در راستای آرمان‌های مدنظر دو کشور یعنی صلح، امنیت و تنش‌زدایی در تهران حضور دارند و امیدوارم این سفر آغازی برای توسعه روابط دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد.»

بیشتر بخوانید:محسن میلانی به یورونیوز: ژاپن یک میانجی خوب برای ایران و آمریکا است

روحانی همچنین اضافه کرد نخست‌وزیر ژاپن نسبت به آینده خوش‌بین بوده است و اعلام کرده تغییرات مثبت در راه خواهد بود.

از سوی دیگر آبه شینزو کمتر از روحانی با زبان دیپلماتیک سخن گفت. او در ابتدا صحبت‌هایش را با این جمله آغاز کرد که ممکن است صحبت‌هایش برای حاضرین گوش‌نواز نباشد.

نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به اینکه تنش‌ها در خاورمیانه رو به تصاعد است و تحلیلگران احتمال وقوع یک درگیری تصادفی را در منطقه بالا می‌دانند، افزود: «باید به هر صورت ممکن جلوی درگیری نظامی را گرفت. ثبات در منطقه خاورمیانه برای رونق اقتصادی در تمام جهان ضروری است و ژاپن برای صلح و ثبات در این منطقه تلاش حداکثری خود را به کار می‌بندد.»

آقای آبه همچنین با ابراز خرسندی از اینکه ایران همچنان به برجام پایبند است افزود: «قویا از ایران می‌خواهم همچنان پایبندی خود را به برجام حفظ کند. امروز با رئيس جمهور روحانی در خصوص راه‌های کاهش تنش و اینکه چگونه می‌توان از بی‌ثباتی در منطقه جلوگیری و صلح را برقرار کرد، گفتگو کردیم»

نخست‌وزیر ژاپن با بیان اینکه ایران از دیرباز کشوری بزرگ در منطقه بوده و باقی خواهد ماند، گفت: «برای استقرار صلح و ثبات در خاورمیانه ضروری است تا ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.»

آبه شینزو با اشاره به اینکه اسلام، دین صلح و تساهل و تسامح است افزود: «احترام خاصی نسبت به فتوای رهبر ایران مبنی بر حرام دانستن تسلیحات کشتار جمعی و سلاح اتمی قائل هستم و اینکه امروز ایران همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را ادامه می‌دهد، بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم ایران نسبت به توافق برجام هم همچون گذشته پایبندی خود را ادامه دهد.»

او در ادامه افزود: «اراده ژاپن توسعه روابط و همکاری با ایران در بخش‌های مختلف و همکاری در زمینه کمک به سیل‌زدگان و واردات دارو به ایران است.»

وی با اشاره به تأثیر تحریم آمریکا بر روابط مالی و اقتصادی دو کشور گفت: «آرزو داریم روابط اقتصادی با ایران و خرید نفت را حفظ کرده و گسترش دهیم و برای فراهم شدن زمینه این همکاری‌ها به تلاش خود ادامه خواهیم داد.»

این نخستن دیدار نخست‌وزیر ژاپن از تهران بود. آبه شینزو قرار است فردا ۲۳ خرداد با سیدعلی خامنه‌ای، رهبر ایران هم دیدار و گفتگو کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر ژاپن با هدف کاهش‌ تنش‌ها به چند کشور عربی سفر می‌کند

واکنش‌های بین‌المللی به دور جدید کاهش تعهدات برجامی ایران

۳۶ سال پیش آبه پدر در تهران با خامنه‌ای دیدار کرد