رویترز: ایران از ژاپن میانجیگری برای فروش نفت را می‌خواهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویترز: ایران از ژاپن میانجیگری برای فروش نفت را می‌خواهد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در درون دولت ایران می‌گوید، تهران از شینزو آبه خواهند خواست که برای لغو تحریم‌های نفتی یا اعطای معافیت برای برخی کشورها، تلاش کند.

رویترز البته اشاره‌ای به منبع مورد استناد خود نکرده، اما مدعی شده مقام‌های ایرانی از نخست وزیر ژاپن خواهند خواست به کاهش تنش میان ایران و آمریکا کمک کند.

این در حالیست که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند تا زمانی که ایالات متحده به برجام بازنگردد، مذاکره‌ای با دولت آمریکا نخواهند داشت.

رویترز در ادامه گزارش خود همچنین به نقل از یک منبع ایرانی دیگر، اظهار داشته آبه می‌تواند یک میانجی خوب بین ایران و آمریکا باشد. این منبع که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفته است: «آقای آبه می‌تواند یک میانجی عالی باشد. ژاپن همیشه به ایران احترام می‌گذارد و نخست وزیر این کشور می‌تواند نقشی سازنده برای کاهش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه ایفا کند.»

بیشتر بخوانید:محسن میلانی به یورونیوز: ژاپن یک میانجی خوب برای ایران و آمریکا است

نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن برای دیدار و ملاقات با رهبران ایران وارد تهران شد. این نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران از زمان استقرار جمهوری اسلامی ایران است.

آقای آبه قرار است در این سفر با علی خامنه‌ای، رهبر ایران و همچنین حسن روحانی، رئيس جمهوری دیدار و گفتگو کند. شینزو آبه پیش از سفر به تهران، با دونالد ترامپ در ژاپن ملاقات و گفتگو کرده بود.

نخست وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران گفت: نگرانی‌هایی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد و همین موضوع لزوم توجه جامعه بین‌الملل برای بقراری ثبات و صلح در خاورمیانه را پررنگ‌تر کرده است. ژاپن هم تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا حد امکان در تامین صلح و ثبات منطقه‌ای تاثیرگذار باشد.»

از سوی دیگر نیوزویک ژاپن در گزارشی می‌نویسد که نخست وزیر ژاپن با هدف راضی کردن ایران به مذاکره به تهران سفر کرده است.

آقای آبه روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن برای سفری دو روزه وارد تهران شد پیش از عزیمت به سمت تهرانه با دونالد ترامپ هم به صورت تلفنی گفتگو کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید