Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شورای امنیت نتیجه تحقیقات درباره انفجارهای فجیره را بررسی می‌کند

نفتکش آسیب دیده عربستانی در انفجارهای فجیره
نفتکش آسیب دیده عربستانی در انفجارهای فجیره Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده می‌گوید شواهدی در دست دارد که به ظاهر از دست داشتن تهران در این خرابکاری‌ها حکایت می کند. به ادعای واشنگتن انفجار نفتکش ها توسط مین‌های ایرانی و با هدف تاثیر گذاری بر قیمت نفت صورت گرفته است.

آگهی

امارات عربی متحده، عربستان سعودی و نروژ قرار است روز پنجشنبه نتایج تحقیقات مشترک خود را در باره حمله خرابکارانه به نفتکش ها در ورودی خلیح فارس در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهند.

حملات خرابکارانه ماه مه به چهار نفتکش در نزدیکی سواحل امارات عربی متحده در حالی صورت گرفته است که تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا طی ماه‌های گذشته به شدت بالاگرفته و واشنگتن برای آنچه مقابله با تهدیدهای تهران بر ضد منافع واشنگتن خوانده شده، اقدام به تقویت حضور نظامی خود در این منطقه کرده است.

واشنگتن که برای وارد آوردن شدیدترین ضربات اقتصادی به تهران پس از خروج یکجانبه از توافقنامه هسته‌ای صادرات نفتی ایران را هدف قرار داده و قصد به صفر رساندن آن‌را دارد اینک ایران را به دست داشتن در انفجار نفتکش‌ها در فجیره متهم می کند.

ایالات متحده می گوید شواهدی در دست دارد که به ظاهر از دست داشتن تهران در این خرابکاری‌ها حکایت می کند. به ادعای واشنگتن انفجار نفتکش ها توسط مین های ایرانی و با هدف تاثیر گذاری بر قیمت نفت صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز
نفتکش سعودی المرزوقه در بندر فجیرهعکس از رویترز

به گفته منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد، هیات اماراتی قرار است در جریان یک نشست غیر رسمی نتیجه تحقیقات مشترک انجام شده توسط سه کشور یاد شده را در اختیار شورای امنیت قرار دهد.

ایران هرگونه دخالت در حمله به چهار نفتکش پهلو گرفته در فجیره را رد و ادعاهای مطرح شده را اتهامات بی اساس تلقی کرده است. دو فروند از چهار نفتکش یاد شده با پرچم عربستان سعودی در خلیج فارس پهلو گرفته بودند و دو کشتی دیگر نیز هر یک با پرچم‌های نروژ و امارات حرکت می‌کردند.

عربستان سعودی ضمن محکوم کردن این حملات اعلام کرده است که امنیت کشتیرانی بین المللی و روند حمل و نقل محموله‌های سوختی به واسطه این حملات با آسیب جدی روبرو شده است.

تنش میان ایران و آمریکا پس از خروج یک‌جانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای از ماه مه سال گذشته میلادی تا کنون به شدت افزایش یافته است. تنش میان دو کشور طی ماه گذشته میلادی، درست یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید فشارها و تحریم های اقتصادی بر ضد تهران وارد مرحله تازه‌ای شد. ایران در واکنش به تلاش واشنگتن برای تحریم کامل نفتی و نیز در پاسخ به «انفعال اروپا» به تازگی اعلام کرده است که برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را کاهش خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امارات: برای مسئول دانستن یک کشور در حمله فجیره شواهد محکم می‌خواهیم

حمله به نفتکش‌ها؛ ایران نسبت به «دسیسه بدخواهان» هشدار داد

حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی امارات؛ دو نفتکش عربستان آسیب جدی دیده‌اند