شینزو آبه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به تهران می‌رود

شینزو آبه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به تهران می‌رود
Copyright Eugene Hoshiko/Pool via Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موضوع این سفر زمانی مطرح شد که در پی تشدید کم‌سابقۀ تنش میان ایران و آمریکا، ژاپن به عنوان متحد کلیدی واشنگتن پیشنهاد گفتگوی مستقیم با رهبران کلیدی ایران را ارائه داد.

آگهی

رسانه‌های ژاپنی روز پنج‌شنبه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند که قرار است شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن هفته آینده به تهران سفر کند.

هدف از این سفر که طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ ژوئن انجام خواهد شد، میانجی‌گری میان ایران و آمریکا برای حل و فصل تنش‌های روی داده در منطقۀ خلیج فارس است.

در صورت تحقق این برنامه، این اولین سفر یک نخست‌وزیر ژاپن به ایران پس از چهار دهه است.

به گفته یکی از مقامات دولت ژاپن، توکیو همچنان مشغول برنامه‌ریزی جزئیات این سفر است؛ از جمله اینکه آقای نخست‌وزیر در تهران با چه افرادی ملاقات کند. با این وجود رسانه‌های محلی ژاپن می‌گویند تا کنون دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر  و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برنامه‌ریزی شده است.

موضوع این سفر زمانی مطرح شد که در پی تشدید کم‌سابقۀ تنش میان ایران و آمریکا، ژاپن به عنوان متحد کلیدی واشنگتن پیشنهاد گفتگوی مستقیم با رهبران کلیدی ایران را ارائه داد. پس از آن دونالد ترامپ در جریان سفر رسمی خود به ژاپن از تلاش‌های توکیو برای فراهم آوری زمینه گفتگوی مستقیم میان ایران و آمریکا استقبال کرد و به گفتۀ تحلیلگران، به آقای آبه چراغ سبز نشان داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: وضعیت خاورمیانه روابط نزدیک‌تر ایران و روسیه را ایجاب می‌کند

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است

دیوان عالی درباره مصونیت سیاسی ترامپ تصمیم‌می‌گیرد؛ دادگاه رئيس جمهوری سابق آمریکا به تاخیر افتاد