Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فروش فناوری جدید موشکی چین به عربستان

فروش فناوری جدید موشکی چین به عربستان
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان سعودی با خرید تکنولوژی جدید موشکی از چین، سامانه بالستیک خود را ارتقاء می‌دهد.

آگهی

عربستان سعودی با خرید فناوری جدید موشکی از چین، در حال ارتقاء سامانه بالستیک خود است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز چهارشنبه مدعی شد که مطابق اطلاعات به دست آمده توسط دولت آمریکا، عربستان سعودی با کمک چین در حال توسعه سامانه موشک‌های بالستیک خود است.

اعضاء ارشد کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند که دولت تاکنون آنها در جریان این اطلاعات قرار نداده است. آنها نگران هستند که همکاری موشکی چین و عربستان سعودی با تایید ضمنی دولت دونالد ترامپ تقویت شده باشد.

این در حالی است که کنگره آمریکا طی ماه‌های گذشته به ظور مستمر برای محدودسازی فروش تسلیحات نظامی توسط دولت دونالد ترامپ به عربستان سعودی تلاش کرده است.

هر چند رئیس جمهوری آمریکا موفق شد، ماه گذشته و به بهانه تهدید ایران از سد کنگره بگذرد و فروش ۸ میلیارد دلار تجهیزات نظامی به عربستان را کلید بزند ولی اکثریت کنگره پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی همواره برای محدودسازی روابط نظامی دو کشور تلاش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:عزم جدی کنگره آمریکا برای مقابله با طرح فروش سلاح به عربستان

در چنین شرایطی، وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده که این کشور و عربستان به عنوان شرکای استراتژیک همکاری‌های خود را در تمام زمینه‌ها به ویژه فروش تسلیحات نظامی تقویت خواهند کرد.

وزارت خارجه چین همچنین اطمینان داد که روابط نظامی دو کشور ناقض قوانین بین‌المللی نیست و در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی نخواهد بود.

طبق قانون «رژیم کنترل فناوری موشکی» که در سال ۱۹۸۷ و به طور غیررسمی مورد توافق ۳۵ کشور قرار گرفت، خرید موشک های بالستیک توسط عربستان سعودی از آمریکا و سایر کشورها ممنوع است.

اما اطلاعات و تصاویری که ماه ژانویه گذشته از فعالیت‌های نظامی عربستان منتشر شد، این احتمال را تقویت کرده که خرید فناوری موشکی این کشور از چین از سال‌های گذشته در جریان بوده است.

عربستان سعودی تاکنون به ادعای خرید فناوری جدید موشکی از چین واکنشی نشان نداده است.

بیشتر بخوانید:آمریکا پس از مرگ خاشقجی اطلاعات هسته‌ای حساس در اختیار عربستان گذاشته است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا میلیاردها دلار سلاح به عربستان و امارات می فروشد

آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را شش ماه دیگر تمدید کرد

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند