رهبران غرب در فرانسه؛ هفتاد و پنجمین سالگرد آغاز عملیات «پیاده سازی»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رهبران غرب در فرانسه؛ هفتاد و پنجمین سالگرد آغاز عملیات «پیاده سازی»
کپی رایت  عکس از رویترز

رهبران جهان و شماری از کهنه سربازان جنگ جهانی دوم روز پنج‌شنبه در سواحل نرماندی واقع در شمال فرانسه جمع شدند تا در مراسم بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد آغاز عملیات «پیاده سازی» موسوم به «D-Day» که پایان بخش این جنگ بود و بزرگترین عملیات تاریخ نام گرفت، شرکت کنند.

این مراسم در ساعت ۸:۳۰ بامداد به وقت اروپا در ساحل نرماندی با حضور سیاستمدارانی همچون امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و همتای آمریکایی او دونالد ترامپ همچنین ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا آغاز شد.

هفتاد و پنج سال پیش در چنین روزی یعنی ۶ ژوئن ۱۹۴۴ میلادی بیش از ۱۵۰ هزار سرباز متفقین زیر باران گلوله‌های توپخانه‌ها و آتش تفنگهای سربازان آلمانی در این ساحل پیاده شدند تا عملیات آزادسازی فرانسه از اشغال نازی‌های آلمان را آغاز کنند.

در این صفحه می‌توانید گزارشی از مراسمی که امروز در نرماندی برگزار می‌شود را ببینید.

امانوئل ماکرون و ترزا می قبل از آغاز این مراسم، با حضور مقابل یادمانی که برای سربازان بریتانیایی شرکت کننده در جنگ جهانی دوم در منطقه ور-سور-مر فرانسه ساخته شده بود، به قربانیان این جنگ ادای احترام کردند. در این مراسم خانم می گفت: «اگر روزی را بتوان نام برد که در آن روز سرنوشت نسل‌های آیندۀ فرانسه، بریتانیا، اروپا و دنیا رقم خورده است، بی‌شک این روز ۶ ژوئن ۱۹۴۴ میلادی بوده است.»

پس از آن، دو سیاستمدار با شماری از کهنه سربازان این جنگ دیدار کردند. امانوئل ماکرون از تمام کهنه سربازان و «تمام کسانی که کشته شدند تا فرانسه بار دیگر آزاد شود» سپاسگزاری کرد.

دونالد ترامپ نیز در یکی از آرامگاههای سربازان آمریکایی در ساحل نرماندی حضور یافت و به کشته شدگان کشورش ادای احترام کرد.

او در سخنانی کوتاه گفت: «امروز آنهایی را به یاد می‌آوریم که در اینجا آرمیده‌اند و به تمام کسانی که در اینجا جنگیدند افتخار می‌کنیم. آنها تمدن را به این سرزمین بازگرداندند... روحیات استثنایی متعلق به افراد استثنایی است. کسی که ایمان ندارد، شجاعت نیز ندارد. کار بزرگی که ارتش کشور ما انجام داد ناشی از عشق عمیق سربازانمان بود.»

بیشتر بخوانید: