Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهدوی کیا به یورونیوز: زمان قهرمانی متوالی دیگران صحبت از «مهندسی» نبود

مهدوی کیا: زمان قهرمانی متوالی تیم های دیگر صحبت از «مهندسی» نبود
مهدوی کیا: زمان قهرمانی متوالی تیم های دیگر صحبت از «مهندسی» نبود Copyright عکس از ایسنا
Copyright عکس از ایسنا
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«برانکو دلیل اصلی موفقیت های اصلی پرسپولیس است. او کارش را خیلی خوب بلد است و مجموعه پرسپولیس تحت هدایت وی دوران درخشانی را سپری می کند»

آگهی

تیم فوتبال پرسپولیس که پیشتر برای سومین بار متوالی عنوان قهرمانی رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران را کسب کرده بود روز یکشنبه با غلبه بر داماش گیلان در فینال مسابقات جام حذفی عنوانی دیگر را به کلکسیون افتخارات سالهای اخیر خود اضافه کرد.

سرخپوشان پایتخت در ادامه روند موفقت آمیز خود موفق شدند به عنوان نخستین تیم باشگاهی لیگ برتر ایران دوگانه حذفی و لیگ را از آن خود کنند تا بدین ترتیب دست یابی به رکوردهای به جای مانده از سوی این تیم بیش از پیش برای رقبای نزدیک و پرانگیزه پرسپولیس سخت تر شود.

شاگردان برانکو ایوانکوویچ در حالی به افتخار کسب دوگانه دست یافتند که نیمی از فصل را به دلیل محرومیت باشگاه و بسته بودن پنجره نقل و انتقالات به سختی اما با کسب نتایج درخشان پشت سر گذاشتند. تیمی که در ابتدای فصل گمان می رفت به دلیل از دست دادن مهره های کلیدی و محرومیت در جذب بازیکن جدید به حاشیه کشیده شود و از دور رقابت در صدر جدول خارج شود در نهایت با درایت کادر فنی مجرب تنها با یک شکست و برتری تعیین کننده مقابل رقیب سنتی در دربی پایتخت به قهرمانی رسید.

برای بررسی علل موفقیت و روند صعودی چشم گیر قرمزپوشان طی سه سال گذشته با مهدی مهدوی کیا، کاپیتان و بازیکن اسبق تیم پرسپولیس گفتگو کردیم. مهدی مهدوی کیا، ملی پوش سابق ایران که اینک در آلمان سکونت دارد و به عنوان مربی در تیم های پایه هامبورگ مشغول فعالیت است در این گفتگو به سوالهای مهرداد صادقی، خبرنگار یورونیوز در باره دلایل توفیق تیم پرسپولیس پاسخ داده است.

یورونیوز: آقای مهدوی کیا! همانطور که می دانید پرسپولیس با برتری در لیگ و جام حذفی برای نخستین بار در دور جدید رقابت های لیگ برتر ایران رکورد شکنی کرد. دلایل این موفقیت از دیدگاه شما چیست؟

مهدی مهدوی کیا: «از زمانی که آقای برانکو به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد تحولی را در این تیم ایجاد کرد و این تیم را به ثباتی رساند که سبب شد سه سال پیاپی در لیگ ایران قهرمان شود، به فینال باشگاه های آسیا راه پیدا کند و فاتح جام حذفی شود. او نشان داد که کارش را خیلی خوب بلد است و مجموعه پرسپولیس دوران درخشانی را سپری می کند. دلیل اصلی وجود چنین مربی در تیم است و بازیکنانی که از سطح کیفی خوبی برخوردارند و چند سال است که در کنار یکدیگر بازی می کنند. این تیم یکی از بهترین تیم های تاریخ پرسپولیس است. امیدوارم این تیم مردمی که هواداران زیادی دارد به این روند موفقیت آمیز ادامه دهد.»

عکس از تسنیم
حضور مهدوی کیا در تمرین پرسپولیسعکس از تسنیم

یورونیوز: شما سابقه بازی و کاپیتانی در پرسپولیس را دارید. فکر می کنید سبک بازی پرسپولیس و کیفیت فنی این تیم در مقایسه با زمانی که شما با پیراهن این تیم به میدان می رفتید، چه تفاوتی دارد؟

مهدی مهدوی کیا: «پرسپولیس دورانی طلایی را نیز با آقای استانکو سپری کرده بود. او مربی موفقی بود که تیم را به قهرمانی رساند و با جوان گرایی تحول بزرگی در تیم ایجاد کرد. تیم فعلی پرسپولیس خیلی به آن دوره شبیه است و سبک بازی تیم همانند فوتبالی است که ما در دوره آقای استانکو بازی می کردیم. پرسپولیس این روزها فوتبالی زیبا و هجومی از خود به نمایش می گذارد و در همه خطوط از جمله دروازه و دفاع از بازیکنان با کیفیتی برخوردار است. این تیم در لیگ ایران نشان داد که از نظر کیفی شرایط خیلی خوبی دارد و اینکه سه سال متوالی قهرمان شوید از داشتن یک برنامه مدون و دقیق حکایت دارد.»

یورونیوز: یکی مربیان لیگ برتر پیشتر گفته بود که اگر این پرسپولیس موفق نشود باید دنبال دلیلش گشت. به نظر شما پرسپولیس چطور می تواند این فرمول موفقیت آمیز را حفظ کند؟

مهدی مهدوی کیا: «شرایط هر سال سخت تر می شود. تکرار موفقیت همیشه سخت است اما با توجه به پتانسیلی که من در بازیکنان و کادر فنی تیم پرسپولیس می بینم این موفقیت ادامه دار خواهد بود.»

یورونیوز: بازیکنانی که از دیدگاه شما بیشترین سهم را در این موفقیت داشتند چه کسانی هستند؟

مهدی مهدوی کیا: «آقای برانکو واقعا یک تیم درست کرده است. موفقیت را نمی توان به یک فرد یا یک گروه خاص از بازیکنان نسبت داد. پرسپولیس یک تیم بود؛ از کادر فنی تا بازیکنانی که بر روی نیمکت می نشستند. ولی به هرحال نمی شود از نظر فنی وجود دروازه بانی مثل بیرانوند و مدافعی مثل سید جلال حسینی که رهبر تیم بود و تیم را به خوبی هدایت می کرد بسیار تاثیر گذار بود، هرچند که نمی شود از نقش بازیکنان خط هافبک و فوروارد غافل شد. به نظر من پرسپولیس در این فصل تیم خیلی کاملی بود.»

یورونیوز: ضحبت هایی در باره مهندسی شدن عناوین قهرمانی پرسپولیس این روزها توسط برخی مطرح شده، نظر شما در این خصوص چیست؟

مهدی مهدوی کیا: «من سعی می کنم به این حاشیه ها نپردازم. پرسپولیس سه سال متوالی قهرمان لیگ شده و همه پرسپولیسی ها اکنون مشغول لذت بردن از این مسئله هستند. صحبت هایی انجام شده ولی من زیاد این مسائل را جالب نمی بینم چون سابقه داشته که تیم های دیگر هم در گذشته چند سال پشت سر هم قهرمان شدند اما هیچکس از مهندسی شدن و این مسائل صحبت نکرده است. این حواشی فوتبال هست که من زیاد دوست ندارم به آن بپردازم. چیزی که به آن اعتقاد دارم این است که قهرمان شدن یک تیم در سه سال نتیجه زحمات کل تیم، مربی و مجموعه باشگاه بوده است.»

عکس از ورزش سه
مهدوی کیا در جمع شاگردانش در آکادمی کیاعکس از ورزش سه

یورونیوز: در باره خودتان هم کمی صحبت کنیم. آیا قرار است همچنان به فعالیت در رده های پایه ادامه دهید یا ممکن است به زودی به جمع مربیان باشگاهی و ملی در ایران اضافه شوید؟

آگهی

مهدی مهدوی کیا: «من کماکان در باشگاه هامبورگ مشغول به کار هستم و در حال حاضر هم مشغول سفرهای اروپایی آکادمی خودم "کیا" هستم. در حال حاضر با تیم آمادکی کیا برای شرکت در یک تورنمنت بین المللی به بلژیک سفر کرده ایم. تیم رده سیزده سال ما در این تورنمت با غلبه بر تیم های آکادمی های بزرگی نظیر اتلتیکو مادرید ،اندرلخت، آیندهوون و آلکمار هلند قهرمان شد و به یک موفقیت بزرگ دست یافت. برنامه فعلی من همچنان فعالیت در رده های پایه است و به تازگی هم مدرک یوفا هم را گرفته ام و به دنبال کسب تجربه و مدارک مربی گری هستم. عجله خاصی هم ندارم.»

یورونیوز: در باره تیم ملی و مربی جدید اش مارک ویلموتس هم اگر صحبتی دارید از شنیدنش خوشحال می شویم، با توجه به اینکه دوست شما وحید هاشمیان هم به عنوان دستیار مربی بلژیک انتخاب شده است.

مهدی مهدوی کیا: «تیم ملی همیشه از اولویت های ما بوده و امیدوارم با مربی جدید بتواند به موفقیت های خوبی دست پیدا کند. این مربی برای شناخت بیشتر از فوتبال و بازیکنان ایران به زمان بیشتری نیاز دارد. خیلی خوشحالم که دوست خوبم وحید هاشمیان به کادر فنی تیم ملی اضافه شده؛ او به عنوان ملی پوش سابق و با توجه به حضور در فوتبال اروپا و طی کردن مدارج مربیگری می تواند ارتباط خوبی بین کادر فنی و بازیکنان برقرار کند. آرزوی موفقیت برای تیم ملی دارم. امیدوارم در بازیهای مقدماتی و جام جهانی به موفقیت های خوبی دست پیدا کند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرسپولیس پیروز فینال جنجالی شد؛ جام حذفی هم به قرمزها رسید

هت‌تریک قرمز‌های پایتخت؛ پرسپولیس برای سومین سال متوالی قهرمان لیگ برتر ایران شد

پرسپولیس بدنبال رویای سه بر صفر؛ گزارش اختصاصی یورونیوز از تمرین آخر