Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پادشاه عربستان: موشک‌های بالستیک و برنامه اتمی ایران تهدیدی علیه امنیت جهانی است

پادشاه عربستان: موشک‌های بالستیک و برنامه اتمی ایران تهدیدی علیه امنیت جهانی است
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ریاض به دنبال حمله به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده و حمله پهپادی نیروهای حوثی به تاسیسات نفتی در خاک عربستان خواستار برگزاری اجلاس اضطراری سران عرب در مکه شد.

آگهی

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز پنجشنبه در نشست سران عرب در مکه از «موشک های بالستیک» ایران و برنامه هسته ای این کشور به عنوان تهدیدی علیه امنیت جهانی یاد کرد.

او از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواست در برابر اقدامات «جنایتکارانه» ایران مقاومت کنند.

پادشاه عربستان همچنین فعالیت های ایران در منطقه خاورمیانه را ناقض معاهدات صلح سازمان ملل متحد دانست. وی افزود که عربستان همواره دست خود را برای صلح دراز خواهد کرد.

سلمان بن عبدالعزیز هدف عربستان در منطقه را تضمین ثبات و امنیت دانست. وی بر لزوم موضع گیری «قاطعانه» و «تعیین کننده» در برابر ایران تاکید کرد.

وی از جامعه جهانی خواست با استفاده از همه ابزارها مانع از دخالت ایران در امور کشورهای دیگر شود.

عربستان در حالی روز پنجشنبه میزبان نشست اضطراری سران کشورهای عرب است که مقامات آمریکا از «دفع» تهدیدات ایران پس از تقویت حضور نظامی ایالات متحده در منطقه سخن می گویند.

مقامات عربستان و امارات عربی متحده در روزهای گذشته تاکید کرده اند که به دنبال جلوگیری از جنگ با ایران هستند.

تنش‌ها بین واشنگتن و تهران در هفته‌های گذشته پس از آنکه آمریکا معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران از تحریم را لغو کرد افزایش یافته است.

ریاض به دنبال حمله به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات و حمله پهپادی نیروهای حوثی به تاسیسات نفتی در خاک عربستان خواستار برگزاری اجلاس اضطراری سران عرب در مکه شد.

عربستان ایران را متهم می‌کند که دستور حملات پهپادی شورشیان حوثی را صادر کرده است. در مقابل ایران ضمن رد این اتهام هرگونه دخالت در انفجارهای فجیره را نیز تکذیب کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که شواهد و مدارک دخالت ایران در انفجارهای فجیره هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد. مشاور امنیت ملی ایالات متحده پیش از این گفته بود که به احتمال زیاد از «مین های دریایی» متعلق به ایران در حمله به نفت کش ها در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده استفاده شده است.

ابراهیم العساف، وزیر خارجه عربستان در آستانه برگزاری نشست اضطراری سران عرب در مکه تاکید کرد که به حملات اخیر در منطقه باید با «قدرت و قاطعیت» پاسخ داده شود.

علاوه بر نشست اضطراری سران عرب قرار است اجلاس کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز در مکه برگزار شود. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیروی دفاعی مشترکی دارند. با این حال اتحاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تحت الشعاع اختلاف عربستان و امارات عربی متحده با قطر قرار گرفته است.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان از تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر برای شرکت در نشست های اضطراری مکه دعوت کرده است. با این حال بنا به گزارش‌ها شیخ عبدالله بن ناصر آل ثانی، نخست وزیر قطر نمایندگی این کشور را در این اجلاس‌ها بر عهده خواهد داشت.

عراق و عمان که با تهران و واشنگتن روابط نزدیکی دارند اعلام کرده‌اند که برای کاهش تنش در منطقه تلاش می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عزم جدی کنگره آمریکا برای مقابله با طرح فروش سلاح به عربستان

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند