بولتون: شواهد دخالت ایران در انفجارهای فجیره را به شورای امنیت ارائه می‌کنیم

بولتون: شواهد دخالت ایران در انفجارهای فجیره را به شورای امنیت ارائه می‌کنیم
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

بولتون: شواهد دخالت ایران در انفجارهای فجیره را به شورای امنیت ارائه می‌کنیم

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید کشورش مدارک دخالت ایران در انفجارهای فجیره را هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می کند. 

مشاور امنیت ملی ایالات متحده که به لندن سفر کرده است افزود که آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران نیست. وی تاکید کرد که تهدیدات ایران در منطقه خاورمیانه پایان نیافته است. به گفته جان بولتون واکنش «سریع» آمریکا به تهدیدات ایران به دفع این تهدیدات کمک کرده است.

ارتش آمریکا در هفته های گذشته همزمان با افزایش تنش بین تهران و واشنگتن یک ناو هواپیمابر و چهار بمب افکن را به منطقه گسیل کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گذشته از اعزام ۱۵۰۰ نظامی به منطقه خاورمیانه خبر داده بود. 

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که تهدید علیه آمریکا و متحدان این کشور در منطقه از نظر واشنگتن «رفتاری قابل پذیرش» نیست. جان بولتون افزود که اگر ایران به دنبال مذاکره با واشنگتن است حمله به منافع آمریکا در منطقه از سوی تهران و متحدان آن «اشتباهی بزرگ» خواهد بود.  

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه گذشته سپاه پاسداران ایران را به دخالت «مستقیم» در انفجارهای فجیره متهم کرده بود. حمله به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده در روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) روی داد. 

جان بولتون روز چهارشنبه در جریان سفر به امارات عربی متحده اعلام کرد که همزمان با حملات فجیره و حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان حمله ای نیز علیه بندر ینبع عربستان صورت گرفت که «ناکام» ماند.

ایران هرگونه دخالت در حمله به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده را رد کرده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا