پاسخ مثبت دوحه به دعوت ریاض؛ وزیر خارجه قطر به مکه می‌رود

پاسخ مثبت دوحه به دعوت ریاض؛ وزیر خارجه قطر به مکه می‌رود
Copyright  REUTERS/Ibraheem Al Omari
نگارش از Euronews

نمایندۀ عالی‌رتبۀ قطر در حالی در نشست مکه شرکت می‌کند که این کشور تا کنون هم از امتیاز ارتباط با ایران و هم ارتباط با ایالات متحده آمریکا بهره‌ برده است.

قطر موافقت کرده است که نماینده‌ای بلندپایه را به نشست شورای همکاری خلیج فارس که روز پنج‌شنبه به میزبانی مکه برگزار خواهد شد، بفرستد.

بنا بر اعلام شبکۀ خبری الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در این نشست حضور خواهد داشت.

در صورت عملی شدن این دیدار، سفر آقای وزیر به عربستان اولین تماس مقامات عالی‌رتبۀ سعودی و قطری از سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی از زمان آغاز بحران در روابط دو کشور محسوب می‌شود.

قرار است در جریان نشست مکه دربارۀ پیامدهای حملات پهپاد حوثی‌ها به تاسیسات نفتی پادشاهی سعودی همچنین حمله به چهار کشتی در آب‌های امارات گفتگو شود.

ریاض می‌گوید حملۀ پهپاد حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان به دستور ایران انجام شده؛ اتهامی که ایران آن را تکذیب کرده است.

تهران می‌گوید که اگرچه بر لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا اصرار دارد اما به دنبال درگیری نظامی در منطقه نیست.

نمایندۀ عالی‌رتبۀ دوحه در حالی در نشست مکه شرکت می‌کند که این کشور تا کنون هم از امتیاز ارتباط با ایران و هم ارتباط با ایالات متحده آمریکا بهره‌ برده است.

قطر میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارس است.

این کشور بر داشتن یک سیاست خارجی مستقل تاکید دارد و بر این اساس برخلاف بحرین، عربستان سعودی و امارات عربی متحده همچنان از طرفداران توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ایران و قدرتهای بزرگ جهان است.

با این وجود نه مایل است که با پشت کردن به واشنگتن به دلیل فشارهای این کشور بر ایران، حمایتهای دونالد ترامپ را از دست بدهد و نه حاضر است که تاسیسات نفتی و گازیش در خلیج فارس، در معرض حملات نیروهای تحت حمایت ایران قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:دعوت عربستان از قطر برای شرکت در دو نشست‌ اضطراری رهبران جهان عرب

مطالب مرتبط