برگزاری دو جلسه محرمانه در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با موضوع ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا
ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا   -  Copyright  REUTERS/Jonathan Ernst

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه در جریان نشستی محرمانه، اطلاعات طبقه‌بندی شده دربارۀ ایران را مورد بررسی قرار داد.

در این نشست مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز حضور داشتند. آنها در تلاش بودند قانونگذاران را متقاعد کنند که دولت آمریکا در تلاش برای جلوگیری از تجاوز ایران است و نه حمله به این کشور.

این جلسه پس از آن تشکیل شد که نمایندگان کنگره آمریکا، شامل دموکرات‌ها و جمهوریخواهان، خواستار دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ تحولات خاورمیانه در پی افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه شدند. برخی از اعضای دموکرات کنگره مقامات دولت آمریکا را متهم به تحریف اطلاعات با هدف دادن پاسخ‌های تهاجمی به رفتارهای ایران کردند.

مایکل مک‌کول، از اعضای جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان پس از برگزاری این نشست به خبرنگاران گفت: «هیچ قصدی برای آغاز جنگ در این منطقه وجود ندارد. آمریکا تنها به دنبال اقدام بازدارنده‌ای برای جلوگیری از تجاوزات ایران است.»

REUTERS/James Lawler Duggan
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، پاتریک شاناهان وزیر دفاعREUTERS/James Lawler Duggan

مایک پمپئو، پاتریک شاناهان و ژنرال جوزف دانفورد عصر سه‌شنبه نیز در جلسۀ دیگری با حضور اعضای سنا بار دیگر پشت درهای بسته شرکت کردند.

بنا بر اعلام رویترز به نقل از لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه، مقامات ارشد دولت آمریکا در جریان این نشست به سناتورها گفته‌اند که حملات اخیر به کشتی‌ها و خطوط انتقال نفت در خاورمیانه مستقیما توسط دولت و رهبر ایران انجام شده است.

او گفت: «آنها برای ما دربارۀ چگونگی تهدیدات ایرانی‌ها که متفاوت با گذشته است، توضیح دادند. آنها گفتند که حملات به کشتی‌ها و خطوط انتقال نفت، با هماهنگی ایران و با هدایت دولت ایران و آیت الله انجام شده است.»

بیشتر بخوانید: