Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان اروپا در پی حذف هزینه گزاف جابجایی‌ها میان بروکسل و استراسبورگ

مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه
مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان و کارکنان این نهاد به طور دائم میان این دو شهر در سفرند و هزینه جابجایی آن‌ها در سال به ۱۱۴ میلیون یورو می‌رسد.

آگهی

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در روزهای دوم تا پنجم خرداد، بحث هزینه‌های جابجایی ماهانه نمایندگان این پارلمان میان بروکسل در بلژیک و استراسبورگ در فرانسه بالا گرفته است.

یورونیوز نظر چند تن از نامزدهای اصلی ریاست اتحادیه اروپا را در این زمینه جویا شده است. بیشتر این افراد تأیید می‌کنند که این کار به معنی دور ریختن پول است.

مقر رسمی پارلمان اروپا در دو شهر بروکسل و استراسبورگ و دبیرخانه این پارلمان در لوکزامبورگ قرار دارد. حسابرسان مالی اتحادیه اروپا در آخرین گزارش خود گفته‌اند که نمایندگان و کارکنان این نهاد به طور دائم میان این دو شهر در سفرند و هزینه جابجایی آن‌ها در سال به ۱۱۴ میلیون یورو می‌رسد.

با این حال برخی مسئولان اروپایی در وضع موجود مشکلی نمی بینند و با پیشنهاد تعطیلی دفاتر پارلمان به جز در بروکسل مخالفند. مانفرد وبر، نامزد انتخابات از حزب مردم اروپا می‌گوید که بحث ریخت و پاش نیست، بلکه استراسبورگ «نماد آشتی فرانسه و آلمان بعد از چند دهه جنگ» است.

هزینه‌های جابجایی

کارشناسان نهادهای اروپایی می‌گویند مثلث دفاتر پارلمان اروپا در استراسبورگ، بروکسل و لوکزامبورگ به منظور ایجاد یک جغرافیای کوچک و نمادین انتخاب شده است. اما اکنون هزینه‌های جابجایی میان این شهرها دردسرساز شده است. هر ماهه هزاران تن از نمایندگان، کارکنان، اعضای گروه‌های پارلمانی، دستیاران پارلمانی و مترجمان آزاد مجبورند میان این شهرها رفت و آمد کنند. همچنین به همراه آن‌ها مدارک و کاغذهای اداری زیادی نیز مرتب با کامیون حمل می شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نشست بودجه‌ای ماه مارس نمایندگان پارلمان اروپا اعلام شد که این جابجایی‌ها سبب تولید ۱۱ تا ۱۹ هزار تن گاز دی اکسید کربن در سال می شود. این میزان تقریباً برابر مقدار گاز دی اکسید کربنی است که ۲ تا ۴ هزار خودرو گردشگری در یک سال تولید می کنند.   

بر اساس تحقیقی که حسابرسان در اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام دادند، پس دادن ساختمان‌های خالی پارلمان در استراسبورگ در مجموع سبب اندوختن ۶۱۶،۱ میلیون یورو و سالانه ۱۱۳،۸ میلیون یورو می شود. آن‌ها در همان سال اعلام کردند که انتقال دفتر لوکزامبورگ به بروکسل باعث ۱۳،۴ میلیون یورو صرفه جویی در پی خواهد داشت، اما بیشترین اعتراض اکنون بر سر جابجایی‌ها میان استراسبورگ و بروکسل است.

موانع طرح تغییر مقر پارلمان

مقرهای مشترک پارلمان اروپا بر اساس پیمانی در سال ۱۹۹۲ مشخص شد و اکنون اعمال هر گونه اصلاح یا تغییر در این پیمان مانند پبشنهاد حذف مقر پارلمان در استراسبورگ باید به طور یکپارچه از سوی همه کشورهای عضو تأیید شود.

مانفرد وبر به یورونیوز می‌گوید: «چنین پیشنهادی در دستور کار پارلمان اروپا نیست زیرا پیمان نامه‌های قبلی در این زمینه روشن و صریح هستند.»

کامینو مورترا مارنینز، پژوهشگر ارشد امور داخلی اروپا در مرکز اصلاحات اروپا نیز می‌گوید: «در‌ واقع بزرگ‌ترین مشکل برای حذف استراسبورگ مخالفت شدید دولت فرانسه است.»

ناتالی لوازو، نامزد اصلی مورد حمایت حزب متبوع امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در انتخابات پارلمان اروپا کارزاری برای حفظ استراسبورگ به عنوان یکی از مقرهای این پارلمان به راه انداخته است. او اخیراً در توییتر خود نوشت: «بله، استراسبورگ باید مقر پارلمان اروپا باقی بماند.»

فرانس تیمرمن می‌گوید: «اگر می‌خواهید فرانسوی‌ها را متقاعد کنید، باید بهایی به آن‌ها بپردازید. آن‌ها باید بپذیرند که استراسبورگ را رها کنند، اما قطعاً چنین کاری را نمی‌کنند. فرانسوی‌ها تا این زمان هیچ بهایی را هم در ازای پذیرفتن چنین تغییری پیشنهاد نکرده اند.» وی با این حال یادآوری می‌کند که اگر شرایط بر عکس بود، بلژیک نیز حاضر به پذیرفتن چنین تغییری نمی شد.»

شهری اروپایی

استراسبورگ که در مرز آلمان و فرانسه واقع شده به طور سنتی همواره باری نمادین داشته است، اما همزمان با گسترش اتحادیه اروپا اهمیت محوری فرانسه و آلمان در این اتحادیه نیز رفته‌رفته کمتر شد.

مورترا مارتینز می‌گوید: «استراسبورگ نماد مهمی برای اتحادیه اروپاست. این شهر در طول تاریخ به تناوب فرانسوی و آلمانی شده و دو کشور بارها در مورد آن توافق نامه نوشته اند. استراسبورگ در‌ واقع بوته آزمایش ادغام در اتحادیه اروپاست.»

از دیگر سو باید گفت که سالانه دوازده سفر بزرگ پارلمان اروپا به استراسبورگ نیز خود نمادی از هدر دادن بودجه است. در قوانین بودجه سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پارلمان اروپا به این مشکل اشاره و لزوم تهیه یک «نقشه راه» برای انتخاب مقر واحد به شکلی مبهم و کلی یادآوری شده است. با این همه کارشناسان چشم اندازی عینی برای چنین تغییری متصور نیستند. مورترا مارنینز در این زمینه می‌گوید: «به نظرم رهبران اروپایی تمایل چندانی برای بازگشایی این پرونده ندارند. اگر این موضوع برایشان اهمیتی داشت، برایش اجرای آن تقویم و نقشه راهی پیش‌بینی می‌کردند، اما اصلاً چنین خبری نیست.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا «روز اروپا» را جشن می‌گیرد

انتخابات پارلمان اروپا؛ اهمیت رای‌گیری پیش رو در چیست؟

پاپ فرانچسکو از مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ دیدن می کند