Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک منبع فرانسوی: در صورت تخطی تهران از برجام تحریم‌های اروپا باز می‌گردند

یک منبع فرانسوی: در صورت تخطی تهران از برجام تحریم های اروپا باز می گردند
یک منبع فرانسوی: در صورت تخطی تهران از برجام تحریم های اروپا باز می گردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می رسد فشارهای جدید آمریکا از جمله لغو معافیت های نفتی و اعمال محدودیت های جدید بر برنامه هسته ای ایران که با انتقاد دول اروپایی نیز مواجه شده ایران را در مسیر و تصمیمی جدید برای ادامه همکاری در قالب این توافقنامه قرار داده است.

آگهی

اروپا آماده است در صورت تخطی تهران از اجرای بخشی از مفاد توافقنامه هسته ای ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی باردیگر ایران را تحت تحریم و مجازات قرار دهد.

این بخشی از صحبت های یک منبع نزدیک به دفتر ریاست جمهوری فرانسه است که رویترز روز سه شنبه در گزارش خود به آن استناد کرده است.

در این گزارش ضمن اشاره به خبری که خبرگزاری صدا و سیما منتشر کرده و در آن بر از سرگیری بخشی از فعالیت های هسته ای با قدرت های جهانی تاکید شده، تصریح شده است که تهران با این وجود هیچ قصدی برای خروج از برجام ندارد.

رویترز در ادامه یادآور می شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای اعلام سیاست های جدید هسته ای کشورش در پرتو توافقنامه برجام قرار است روز چهارشنبه سخنرانی کند.

منبع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری فرانسه در بخشی دیگر از سخنان خود می گوید: «به هیچ وجه خواهان آن نیستیم که تهران روز چهارشنبه از اجرای اقداماتی خبر دهد که ناقض توافقنامه هسته ای باشد زیرا در این صورت ما، اروپایی ها مجبور خواهیم شد به موجب مفاد همین توافقنامه تحریم ها بر ضد ایران را برگردانیم.»

منبع یاد شده همچنین می افزاید: «ما پیام هایی را برای تهران فرستاده و تاکید کرده ایم که در اجرای مفاد توافق هسته ای مصمم هستیم. در این پیام ها که برای متحدان آمریکایی نیز فرستاده شده تاکید کرده ایم که برغم شرایط دشوار کنونی خواهان باقی ماندن ایران در توافقنامه هستیم.»

فرانسه، آلمان و بریتانیا به عنوان امضاء کنندگان اروپایی توافقنامه هسته ای وین پس از خروج آمریکا از این توافقنامه که ضامن لغو تحریم های بین المللی در ازای اعمال محدودیت های هسته ای است بسیار تلاش کرده اند تا از تبعات تصمیم واشنگتن بر برجام بکاهند و این توافقنامه را تحت هر شرایطی حفظ کنند.

این درحالیست که به نظر می رسد فشارهای جدید آمریکا از جمله لغو معافیت های نفتی و اعمال محدودیت های جدید بر برنامه هسته ای ایران که با انتقاد دول اروپایی نیز مواجه شده ایران را در مسیر و تصمیمی جدید برای ادامه همکاری در قالب این توافقنامه قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران خبر داد

اتحادیه اروپا تحریم‌های نفتی و محدودیت‌های هسته‌ای جدید آمریکا علیه ایران را محکوم کرد

ایران در اندیشه کاهش تعهدات برجامی

ایران: بخشی از فعالیت های هسته ای را از سر می گیریم

از سوی دیگر رویترز به نقل از یک خبرگزاری رسمی در ایران از تصمیم تهران برای ازسرگیری بخشی از فعالیت های هسته ای متوقف شده پس از اجرای توافقنامه هسته ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام خبر داده است.

بر اساس این گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از یک منبع نزدیک به کمیسیون رسمی مامور نظارت بر توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی آورده است که ایران قرار است به زودی بخشی از فعالیت های متوقف شده هسته ای خود را از سر بگیرد.

در این گزارش به نقل از منبع یاد شده آمده است: «جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و وعده های توخالی کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان به زودی بخشی از فعالیت های هسته ای خود را که به موجب این توافق متوقف شده بود از سر خواهد گرفت.»

رویترز همچنین با استناد به گزارشی از خبرگزاری ایسنا تصریح کرده است که ایران قرار است روز چهارشنبه هشتم مارس، در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته ای وین مجموعه ای از «اقدامات متقابل» در واکنش به اقدام آمریکا را اعلام کند.

واکنش ایران به اجرایی نشدن تعهدات بین المللی کشورهای امضاء کننده برجام اینبار در فضایی تنش آمیز میان تهران و واشنگتن صورت می گیرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه از اعزام ناوگروهی شامل ناو هواپیمابر آبراهام لینکن و یگان بمب‌افکن ارتش آمریکا به خاورمیانه خبر داد و این اقدام را پیامی آشکار و روشن به ایران برای پرهیز از هرگونه تهدید بر ضد آمریکا و منافع این کشور در منطقه قلمداد کرد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۳۹ شرکت پتروشیمی ایران و نمایندگی‌های فروش در خارج را تحریم کرد

چرا شرکت‌های اروپایی با وجود اینستکس به ایران باز نمی‌گردند؟

واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در کاهش سطح اجرای برجام؛ از پاریس تا تل‌آویو