صدها هزار الجزایری خواستار برکناری رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر موقت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
صدها هزار الجزایری خواستار برکناری رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر موقت شدند
Copyright  Reuters

صدها هزار نفر از مردم الجزایر بعد از نماز جمعه در الجزیره، پایتخت این کشور راهپیمایی آرام برگزار کردند.

معترضان که یک ماه پس از سقوط دولت عبدالعزیز بوتفلیقه به خیابان آمده بودند، با شعار «سکوت نخواهیم کرد» و «همه‌تان باید بروید» خواستار برکناری اعضای دولت کنونی این کشور شدند. این آخرین راهپیمایی در الجزایر پیش از ماه رمضان است.

رئیس جمهوری الجزایر در پی چندین هفته اعتراض گسترده مردمی در تاریخ ۱۳ فروردین گذشته از قدرت کناره‌گیری کرد. از زمان آغاز اعتراض‌های گسترده به نامزدی مجدد بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر، این یازدهمین جمعه متوالی است که مخالفان به اعتراض خود ادامه می‌دهند.

معترضان الجزایری نه تنها کناره‌گیری بوتفلیه را کافی نمی‌دانند، بلکه اکنون خواستار برکناری عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری و نورالدین بدوی، نخست‌وزیر موقت این کشور هستند. قرار است بن صالح تا زمان برگزاری انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری که ۱۳ تیر برگزار می‌شود مدیریت کشور را در اختیار داشته باشد. این دو مقام تنها چند روز پیش از استعفای بوتفلیقه به دست خود رئیس جمهوری پیشین انتخاب شدند.

بیشتر بخوانید:

آمار دقیقی از شمار معترضان در الجزیره در روز جمعه در دست نیست، اما خبرنگار رویترز می‌گوید تعداد آنها همچون جمعه‌های پیش صدها هزار نفر بوده است.

در شرایط کنونی ارتش الجزایر همچنان بیشترین قدرت را در این کشور در اختیار دارد و در طول چندین دهه در سیاست‌گذاری کشور تأثیر مهمی داشته است. ارتش امروز هم همچنان در سایه شاهد راهپیمایی آرام معترضان است. سرهنگ احمد قائد صلاح، فرمانده ستاد مشترک ارتش الجزایر که با اعلام «ناتوانی» بوتفلیقه در استعفای او دخیل بود، هفته گذشته از وجود موارد مهم فساد و سوء استفاده از قدرت در مدیریت کشور خبر داد. در هفته‌های اخیر برای رسیدگی به اتهام فساد مالی چند تن از مسئولان کشور از جمله نخست وزیر و وزیر پیشین دارایی و نیز چند تن از تاجران ثروتمند دستور تحقیق صادر شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید