Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش بازارها به تنش ایران و آمریکا؛ افزایش محافظه‌کارانه قیمت نفت، طلا و دلار

واکنش بازارها به تنش ایران و آمریکا؛ افزایش محافظه‌کارانه قیمت نفت، طلا و دلار
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی اقدام روز دوشنبه ایالات متحده مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی که با اقدام متقابل ایران همراه شد، قیمت جهانی نفت و طلا به همراه نرخ دلار در بازار ایران با افزایش نسبی قیمت مواجه شدند.

آگهی

در پی اقدام روز دوشنبه ایالات متحده مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی که با اقدام متقابل ایران همراه شد، قیمت جهانی نفت و طلا به همراه نرخ دلار در بازار ایران با افزایش نسبی قیمت مواجه شدند.

هر بشکه نفت پایه برنت روز دوشنبه و پیش از انتشار بیانیه کاخ سفید به قیمت ۷۰ دلار و ۷۲ سنت در بازار جهانی معامله می‌شد. دقایقی پس از اعلام قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی و واکنش متقابل ایران قیمت هر بشکه نفت پایه برنت سیر صعودی به خود گرفت و تا ۷۱ دلار و ۲۰ سنت افزایش یافت.

بدین ترتیب بهای جهانی نفت تحت تاثیر افزایش ریسک تولید و تجارت نفت در خاورمیانه تنها ۴۸ سنت بالا رفت.

نرخ معاملاتی هر بشکه نفت پایه برنت روز جمعه گذشته ۶۹ دلار بود. البته این نرخ در روز ۲۵ ماه دسامبر به ۵۰ دلار و ۷۷ سنت کاهش یافته بود که پایین‌ترین نرخ از اوت سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.

در مقابل روز ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸ قیمت نفت تا ۸۴ دلار صعود کرده بود که بالاترین نرخ از ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:آمریکا سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد

قیمت جهانی هر اونس طلا نیز در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا ابتدا از یکهزار و ۲۹۸ دلار تا یکهزار و ۳۰۳ دلار صعود کرد ولی سپس تا یکهزار و ۲۹۷ نیز کاهش یافت ولی در پایان معاملات بازار نیویورک در رقم یکهزار و ۲۹۸ دلار و ۷۰ سنت تثبیت شد.

بدین ترتیب نرخ جهانی طلا نیز در پی قرار گرفتن نیروهای نظامی آمریکا و ایران در فهرست تروریستی یکدیگر ۷۰ سنت افزایش یافت.

هر چند ارزیابی دقیق تاثیر عوامل سیاسی بر بازارها و تفکیک آن از عوامل اقتصادی و نهادی موثر بر بازارها دشوار است ولی حتی اگر مجموعه رشد نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی نفت و طلا متاثر از افزایش تنش میان ایران و آمریکا باشد، تاکنون واکنشی محافظه‌کارانه بوده است.

در بازار آزاد ارز تهران نیز قیمت هر دلار آمریکا که در قالب یک روند صعودی تا ظهر روز دوشنبه از ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۴ هزارتومان رسیده بود، طی معاملات بعدازظهر این روز تا ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان افزایش یافت.

این بالاترین نرخ فروش دلار آزاد از آبان ماه گذشته تاکنون بود. همزمان و تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ دلار آزاد قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز در بازار تهران بار دیگر از مرز ۵ میلیون تومان عبور کرد.

با این وجود، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، اقدام آمریکا در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را واجد تأثیر پایداری در بازارها ندانست.

بیشتر بخوانید:دلار به ۱۴ هزارتومان رسید؛ ادامه پیشروی سکه طلا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز عصر روز دوشنبه در اقدامی متقابل و با انتشار بیانیه‌ای دولت ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد.

این بالاترین سطح تنش میان ایران و آمریکا از اردیبهشت ماه گذشته تاکنون و پس از اعلام خروج یک جانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:ایران در اقدامی متقابل، فرماندهی مرکزی آمریکا را گروهی تروریستی اعلام کرد

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت طلا به اوج ۳.۵ ماه گذشته بازگشت

آمریکا ۵ شخص ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم