Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موگرینی خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی شد

موگرینی خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی شد
موگرینی خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی شد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«موضع اروپا در لیبی مبنی بر برقراری کامل آتش‌بس بشردوستانه و پرهیز از هر گونه کنش نظامی بیشتر و بازگشت به مسیر سیاسی است.»

آگهی

اتحادیه اروپا خواستار برقراری آتش‌بس و بازگشت طرف‌های درگیر نزاع در لیبی به مذاکرات سیاسی شد.

فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۹ فروردین در مورد موضع اروپا در بحران جاری لیبی گفت: «موضع اروپا در لیبی مبنی بر برقراری کامل آتش‌بس بشردوستانه و پرهیز از هر گونه کنش نظامی بیشتر و بازگشت به مسیر سیاسی است.»

خانم موگرینی روز دوشنبه همچنین در گفتگو با غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل در لیبی گفت تمام وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دعوت اعضای گروه ۷ مبنی بر توقف حرکت نیروهای حفتر به سوی طرابلس، استقبال کرده‌اند.

سپاهیان تحت امر ژنرال خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» که هم‌اکنون در حال نبرد با نیروهای دولتی این کشور هستند، روز جمعه اعلام کردند که کنترل فرودگاه قدیمی پایتخت، طرابلس واقع در جنوب این شهر را در دست گرفته‌اند. دولت مستقر در طرابلس به عنوان دولت رسمی لیبی شناخته می‌شود، اما نیروهای خلیفه حفتر ادعای حجکومت در کشور نفت‌خیز لیبی را دارند.

بیشتر بخوانید:

همزمان با اظهارات موگرینی، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز به بحران در لیبی واکنش نشان داد. ژان اسلبورن روز دوشنبه در این زمینه گفت: «باید هر کاری که لازم است انجام دهیم تا عملیات نظامی به بروز جنگ داخلی دیگری در لیبی نینجامد.»

واکنش فرانسه

فرانسه می‌گوید پیش از آغاز پیشروی نیروهای خلیفه حفتر به سوی پایتخت لیبی از این عملیات آگاه نبوده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات بلندپایه فرانسوی که نامی از او نبرده، نوشت که فرانسه روند آشتی در لیبی را به خطر نمی‌‌اندازد و هیچ «نقشه» یا «تقویم» مخفیانه‌ای برای تغییر حاکمیت فعلی لیبی ندارد. این دیپلمات همچنین گفته است: «حمایت از غیر نظامیان در لیبی در اولویت است. پس از آن باید با پایان دادن به نبرد تمام بازیگران کلیدی صحنه را به پای میز مذاکره کشاند.»

در میان کشورهای اروپایی نقش فرانسه در لیبی از زمان آغاز جنگ غربی‌ها برای سرنگونی رژیم معمر قذافی پررنگ‌تر از بقیه بوده است. فرانسه به همراه آمریکا و بریتانیا نخستین کشوری بود که در ۱۹ مارس ۲۰۱۱ میلادی برای سرنگونی قذافی به لیبی حمله کرد.

خلیفه حفتر تاکنون به داشتن روابط نزدیک با فرانسه معرف بوده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه درگیری‌ها در لیبی زیر سایه اختلاف بین قدرت‌های اروپایی

نبرد لیبی؛ فرودگاه معیتیقه طرابلس باز هم بمباران شد

دو و نیم تن سنگ اورانیوم‌ گمشده لیبی پیدا شد