Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قانون ممنوعیت سفر ترامپ؛ هزاران خانواده ناامیدانه از هم جدا افتاده ‌اند

 قانون ممنوعیت سفر ترامپ؛ هزاران خانواده ناامیدانه از هم جدا افتاده ‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا تاکنون ۲۷۰۰ مجوز برای شهروندان کشورهای موضوع فرمان مهاجرتی ترامپ صادر شده است که برخی از آنها برای کسانی بوده است که در شرایط دشواری بوده‌اند و موقعیت شان توجه رسانه ها را جلب کرده است.

آگهی

قانون ممنوعیت سفر ترامپ سبب جدایی هزاران خانواده از یکدیگر شده است و از ۳۸ هزار درخواست ویزا از شهروندان کشورهایی که مشمول فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هستند، در یک سال اول اجرای آن، تنها ۶ درصد موفق به دریافت ویزا شده‌اند.

طبق گزارشی که شبکه ان.بی.سی منتشر کرده، نجیب ادی یکی از افرادی است که فرمان مهاجرتی ترامپ او را از مادرش جدا کرده است. نجیب سال ۲۰۰۲ به آمریکا مهاجرت کرد و اکنون شهروند ایالات متحده است. مونا نصری مادر ۷۲ ساله او اهل دمشق است و او اکنون کاملا ناامید شده است که مادرش بتواند به آمریکا بیاید.

نجیب ۴۶ ساله که در ویرجینیا دندانپزشک است، می گوید دمشق جهنم روی زمین است و او می خواهد مادرش را از آنجا خارج کند. با کمک نجیب، مادرش درخواست ویزا کرده است اما اول از هر چیز او باید از ذیل فرمان مهاجرتی ترامپ خارج شود. فرمانی که ممنوعیت سفر را برای شهروندان سوریه، لیبی، ایران، سومالی، یمن و کره شمالی و همچنین برخی از افراد وابسته به دولت ونزوئلا اعمال کرده است.

مادر نجیب ۱۵ ماه است که درخواست کرده فرمان مهاجراتی برای او لغو شود اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

وزارت خارجه ایالت متحده آمریکا هیچ آماری از اینکه چه تعداد درخواست مانند مادر نجیب برای لغو فرمان مهاجرتی منتظر پاسخ است، ارائه نکرده است.

سیرین شیبایا وکیل یک گروه مدافع حقوق مسلمانان در واشنگتن می گوید مردم فراموش کرده‌اند که ممنوعیت سفر مسلمانان در حال حاضر بطور ۱۰۰ درصد در حال اجراست. درخواست برای لغو فرمان مهاجرتی بطور مورد به مورد وضعیتی بوجود آورده که سیرین شیبایا آنرا «شرم آور» توصیف می کند چرا که کنسولگری های آمریکا به متقاضیان هیچ اطلاعاتی درباره اینکه چه مدارکی باید ارائه کنند یا چه زمانی به آنها پاسخ داده می شود، نمی دهند.

استدلال دولت ترامپ این است که فرمان مهاجرتی که مانع سفر بسیاری از شهروندان کشورهای ذکر شده در فرمان شده است برای امنیت آمریکا ضروری است و فرایند لغو مورد به مورد را برای آن تعبیه کرده‌اند تا نشان دهند علی رغم این ممنوعیت، سفر به آمریکا برای برخی شهروندان این کشورها ممکن است. موضوعی که آمارها نشان می دهد درصد بسیار اندکی موفق به دریافت ویزا شده‌اند.

به گفته وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا تاکنون ۲۷۰۰ مجوز برای شهروندان کشورهای موضوع فرمان مهاجرتی ترامپ صادر شده است که برخی از آنها برای کسانی بوده است که در شرایط دشواری بوده‌اند و موقعیت شان توجه رسانه ها را جلب کرده است مانند یک زن یمنی که دختر ۲ ساله اش نیازمند درمان برای یک بیماری کشنده مغزی بود یا یک دختر ۱۰ ساله یمنی که با فلج مغزی مواجه است و نمی توانست در کشورش مراقبت های پزشکی دریافت کند و یا یک مردی ایرانی که نیازمند دریافت مغز استخوان از سوی بردارش بود که در آمریکا زندگی می کرد.

شیبایا می گوید که مواردی که با مورد پزشکی فوری روبرو بودند تنها مواردی است که او مشاهده کرده اجازه نامه برای دریافت ویزا دریافت کرده اند اما موارد دیگر مجبورند زمان زیادی صبر کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن: در اولین روز ورود به کاخ سفید، فرمان ممنوعیت سفر مسلمانان را لغو می‌کنم

استعفای وزیر امنیت ملی کابینه ترامپ

تائید فرمان مهاجرتی ترامپ توسط دیوان عالی آمریکا