Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ششمین کشور کوچک اروپا؛ رویای سقط جنین قانونی و رونق اقتصادی

انتخابات ششمین کشور کوچک اروپا؛ رویای سقط جنین قانونی و رونق اقتصادی
Copyright Gertjan R. [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Copyright Gertjan R. [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم امیرنشین آندورا روز یکشنبه به منظور انتخابات دولت جدید ششمین کشور کوچک اروپا به پای صندوق‌های رای رفتند تا امیدها برای حل بحران اقتصادی این بهشت مالیاتی محصور بین فرانسه و اسپانیا همچنان زنده بماند.

آگهی

مردم امیرنشین آندورا روز یکشنبه با هدف انتخاب دولت جدید ششمین کشور کوچک اروپا به پای صندوق‌های رای رفتند تا امیدها برای حل بحران اقتصادی این بهشت مالیاتی محصور بین فرانسه و اسپانیا همچنان زنده بماند.

رقابت انتخاباتی روز یکشنبه برای تعیین صاحبان ۲۸ کرسی شورای عمومی این کشور برگزار شد. قدرت در آندورا از قرن دوازدهم میلادی بین اسقف اعظم کلیسای ایالت کاتالونیای اسپانیا و رئیس اجرایی حکومت فرانسه تقسیم شده است.

این اولین انتخابات آندورا پس از وقوع بحران اقتصادی در این کشور است. بحرانی که از سال ۲۰۱۵ میلادی و در پی رسوایی بانک پریوادا شکل گرفت. محکومیت این بانک به مشارکت در پولشویی میلیاردها دلار از عواید مافیاهای چینی و روسی و نیز شرکت‌ ملی نفت ونزوئلا در نهایت موجب انحلال آن شد. رخدادی که شوک بزرگی به سیستم بانکی آندورا که سهم ۲۰ درصدی در اقتصاد این کشور داشت، وارد کرد.

از ژانویه سال ۲۰۱۸ نیز اتحادیه اروپا، آندورا را وادار به افشای اسرار بانکی کرد. همچنین آندورا ملزم شد تا یک نظام مالیاتی را با لحاظ معافیت‌هایی برای شرکت‌ها و افرادحقیقی به اجرا بگذارد.

سختگیری اتحادیه اروپا در مورد اعمال مالیات بر معاملات مواد غذایی و محصولات دُخانی که یک چهارم درآمد کشور را تامین می‌کرد، شرایط اقتصادی این کشور را به بدترین وضعیت در ۸۵ سال گذشته رساند. وقوع اعتراض‌های مدنی طبقه متوسط که همزمان با افزایش قیمت املاک و مستغلات شدت بیشتری به خود گرفت، دولت را ملزم کرد تا از مُسکن موقتی افزایش حداقل دستمزد برای فرونشاندن اعتراض‌ها بهره بگیرد.

بیشتر بخوانید:افشاگر مافیا: مافیا وارد چرخه اقتصاد قانونی دراروپا شده است

گذشته از مسايل اقتصادی، آندورا با مسايل اجتماعی نیز مواجه است. سقط جنین در این کشور حتی در صورت تجاوز و افزایش ریسک سلامتی مادر غیرقانونی است. این موضوع بدل به یک چالش جدی میان طرفداران حزب حاکم دموکرات و حامیان ائتلاف احزاب سوسیالیسم و لیبرال شده که منتقد ممنوعیت سقط جنین هستند.

حزب دموکرات از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون قدرت را در دست دارد و حامی حفظ وضع موجود است. افزون بر این حزب، احزاب راستگرا نیز حامی ادامه ممنوعیت سقط جنین بر اساس آموزه‌های آئین کاتولیک هستند.

در حال حاضر بسیاری از زنان متقاضی سقط جنین برای انجام این کار ناچارند به فرانسه و اسپانیا سفر کنند.

آندورا کشوری واقع در ارتفاعات شرقی کوه‌های پیرنه که پیشتر به مامنی برای پولشویی و بهشتی برای خریدهای معاف از مالیات سیگار و مشروبات الکلی شهرت یافته بود تنها ۴۶۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و در میان ساکنان ۸۰ هزارنفری آن تنها حدود ۲۸ هزارنفر دارای ملیت آندورایی و واجد شرکت در انتخابات روز یکشنبه بودند.

نظام سیاسی آندورا دموکراسی پارلمانی است. با وجود این که واحد پول این کشور یوروست ولی عضو اتحادیه اروپا نیست.

بیشتر بخوانید:طرح مالیاتی کمیسیون اروپا برای شرکتهای بزرگ

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون ممنوعیت سقط جنین در کره‌جنوبی «خلاف قانون اساسی» تشخیص داده شد

پاپ فرانسیس سقط جنین را با استخدام «آدمکش حرفه‌ای» مقایسه کرد

محافظه‌کاران مقدونیه شمالی با شکست حزب حاکم به قدرت رسیدند