Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دستکم ۶۰ کشته در پی حملات طالبان به منطقۀ بالامرغاب در غرب افغانستان

دستکم ۶۰ کشته در پی حملات طالبان به منطقۀ بالامرغاب در غرب افغانستان
Copyright REUTERS/Parwiz
Copyright REUTERS/Parwiz
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید عقب‌نشینی از ایستگاههای بازرسی یک اقدام «تاکتیکی» با هدف جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان بوده و حملات هوایی علیه مواضع طالبان آغاز شده است.

آگهی

حملۀ صدها تن از نیروهای طالبان به ولسوالی مرغاب در ولایت بادغیس در غرب افغانستان، دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

بنا بر اعلام فرماندار منطقۀ «بالامرغاب» در این ولسوالی، این حملات از چهارشنبه شب آغاز شده و همچنان ادامه دارد و در جریان درگیری‌ طالبان با نیروهای دولتی، ۳۶ تن از نیروهای دولتی کشته شده‌‌اند و چند ایست بازرسی نیز به کنترل طالبان درآمده‌ است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز اعلام کرد که این حملات از چهار جهت انجام شده و تا کنون شبه‌نظامیان طالبان توانسته‌اند پنج ایست بازرسی را تصاحب کنند.

گفته می‌شود بیش از ۳۰ تن از نیروهای طالبان نیز در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان در مجموعه‌ای از پیام‌های توییتری اعلام کرد که عقب‌نشینی از ایستگاههای بازرسی یک اقدام «تاکتیکی» با هدف جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان بوده و حملات هوایی علیه مواضع طالبان آغاز شده است.

منطقۀ مسکونی «بالا مرغاب» در ولسوالی مرغاب در دو ماه گذشته بارها صحنۀ درگیری میان نیروهای دولتی و ستیزه‌جویان طالبان بوده است. مقامات بالا مرغاب پیش از این هشدار داده بودند که در صورت تقویت نکردن حضور نیروهای دولتی، این منطقه به‌زودی سقوط خواهد کرد.

با آغاز فصل بهار در افغانستان درگیری میان نیروهای شورشی و دولت مرکزی افزایش یافته است.

در هفته‌های گذشته درگیری‌های شدیدی در سه ولایت بادغیس درغرب، قندوز در شمال شرق و هلمند در جنوب این کشور روی داد که تلفات سنگینی را در هر دو جبهه برجای گذاشت؛ در یکی از این درگیری‌ها ۵۰ تن از نیروهای امنیتی افغانستان تسلیم طالبان شدند.

مذاکرات صلح میان طالبان و ایالات متحده آمریکا نیز باعث شده است که طرفهای درگیر با هدف افزایش قدرت چانه‌زنی در مذاکرات، به دنبال کنترل مناظق بیشتری باشند. آخرین دور گفتگوهای صلح ماه گذشته برگزار شد و هر دو طرف از پیشرفت در مذاکرات خبر دادند.

علاوه بر درگیری طالبان با نیروهای دولتی، درگیری‌ میان گروههای شورشی نیز تشدید شده است. بنا بر اعلام دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) نیروهای داعش افغانستان در ۲۳ مارس به مواضع نیروهای طالبان حمله کرده‌اند که در نتیجۀ حملات آنها ۲۱ هزار نفر در ولایات کونر و ننگرهار آواره شدند.

بادغیس در حالی هدف حملات طالبان قرار گرفته است که روز پنج‌شنبه سیلابی شدید شماری نامعلوم از ساکنان آن را کشت و خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی و مدارس آن را نابود کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا حکومت افغانستان در روند صلح انتخابات را به گروگان گرفته است؟

سیل در ولایت‌های هرات، بلخ، بادغیس و فاریاب افغانستان قربانی می‌گیرد

افغانستان؛ ۹ پلیس در حمله طالبان در غزنی کشته شدند