Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آژانس انبار سری اتمی مورد ادعای نتانیاهو در تهران را بازرسی کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی انبار سری مورد ادعای نتانیاهو را بازرسی کرد
آژانس بین المللی انرژی اتمی انبار سری مورد ادعای نتانیاهو را بازرسی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران پیشتر اعلام کرده بود انباری که نخست وزیر اسرائیل مدعی شده بود مواد رادیواکتیو در آن پنهان شده یک کارخانه قالیشویی است.

آگهی

نهاد نظارتی سازمان ملل متحد بر توافق هسته ای ایران به تازگی آنچه پیشتر نخست وزیر اسرائیل از آن به عنوان «انبار سری اتمی» ایران یاد کرده بود را مورد بازرسی قرار داده است. رویترز با انتشار گزارشی به نقل از سه دیپلمات نزدیک به نهاد نظارتی سازمان ملل متحد این خبر را مورد تایید قرار داده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به همراه دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت توافق هسته ای قدرت های بزرگ با ایران به شمار می رود سپتامبر سال گذشته میلادی در جریان سخنانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی شده بود حدود پانزده کیلوگرم مواد رادیواکتیو در یک انبار سری واقع در حومه تهران نگهداری و سپس از آن محل تخلیه شده است.

نخست وزیر اسرائیل ضمن نام بردن از منطقه «تورقوزآباد» کهریزک به عنوان محلی که انبار یاد شده در آن واقع شده از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت کرده بود که هر چه سریعتر این محل را مورد بازدید قرار دهند.

آقای نتانیاهو با طرح این ادعا یادآور شده بود که وجود این انبار نشان می دهد که تهران برغم امضای توافق بین المللی سال ۲۰۱۵ همچنان در پی دستیابی به سلاح های هسته ای است؛ در صورتی که اساس این پیمان بر متوقف شدن برنامه هسته ای تهران در ازای برداشته شدن تحریم های بین المللی استوار شده است.

بیشتر بخوانید:

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آنزمان این اظهارات و نیز درخواست نخست وزیر اسرائیل را جدی نگرفت و تاکید کرد که «تنها در صورت لزوم» اقدام به اعزام بازرسان خود خواهد کرد.

اینک پس از گذشت شش ماه یکی از دیپلمات های سازمان ملل متحد که نخواست نامش فاش شود اعلام کرده است که بازرسان آژانس تاسیسات مورد ادعای نخست وزیر اسرائیل در تهران را از نزدیک مورد بررسی قرار داده اند.

یک دپیلمات دیگر طرف گفتگو با رویترز با تایید این مطلب گفته است که بازرسی ماه گذشته و به دفعات انجام شده و دیپلمات سوم نیز بدون اشاره به زمان بازرسی ها حضور آژانس بین المللی انرژی اتمی در این انبار را مورد تایید قرار داده است. این درحالیست که آژانس به طور رسمی و مستقل از هرگونه اظهار نظر در این خصوص امتناع کرده است.

رویترز در گزارش خود همچنین به نقل از یک مسئول ایرانی آورده است: «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و اجازه دسترسی آژانس به تاسیسات تاکنون طبق قوانین و مقررات داده شده است. بنابر این چیزی فراتر از آن وجود ندارد.»

خبرگزاری رویترز در ادامه این گزارش یادآور می شود که سازمان انرژی اتمی ایران از هرگونه توضیح در این خصوص خودداری کرده است.

ایران پیشتر اعلام کرده بود انباری که نخست وزیر اسرائیل مدعی شده بود مواد رادیواکتیو در آن پنهان شده یک کارخانه قالیشویی است.

بر اساس گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد و رویترز مدعی است به نسخه ای از آن دست پیدا کرده، این نهاد نظارتی در سال ۲۰۱۷ اقدام به ۳۵ بازرسی مکمل از تاسیسات هسته ای ایران کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به موجب مفاد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ این اختیار را دارد تا علاوه بر نظارت های معمول از بازرسی های مکمل نیز برای راستایی آزمایی تعهد ایران به برجام استفاده کند.

آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه هسته ای ایران ماه فوریه سال جاری میلادی منتشر شد که در آن باردیگر تعهد تهران نسبت به مفاد توافق هسته ای مورد تایید قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامزد دمکرات: رئیس جمهوری شوم، آمریکا را به برجام برمی‌گردانم

چهاردهمین گزارش آژانس ‌بین‌المللی انرژی اتمی: ایران به برجام متعهد است

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد