برای نخستین بار یک زنِ‌ سیاهپوست شهردار شیکاگو شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
برای نخستین بار یک زنِ‌ سیاهپوست شهردار شیکاگو شد

برای نخستین بار در تاریخ یک زنِ سیاهپوستِ همجنسگرا شهردار شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا شد.

لوری لایتفوت، زن سیاهپوست ۵۶ ساله که از این پس مدیریت شهر شیکاگو را بر عهده خواهد گرفت، روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین با کسب بیش از ۷۴ درصد آرا در دور دوم انتخابات بر رقیب خود تونی پرکوینکل پیروز شد. رقیب ۷۲ ساله او نیز یک زن سیاهپوست بود که تا پیش از این سال‌ها عضو شورای شهر و رئیس شهرستان «کوک» بود، اما خانم لایتفوت به تازگی وارد دنیای سیاست شده است. او تا پیش از این رئیس یک سازمان مستقل پلیس شهری بوده است.

بیشتر بخوانید:

لوری لایتفوت که به عنوان پنجاه و ششمین شهردار تاریخ شیکاگو برگزیده شده، علاوه بر این نخستین فرد همجنسگراست که به مقام شهرداری شیکاگو می‌رسد. وی پس از اعلام نتایج انتخابات شهرداری در جمع صدها تن از هواداران خود گفت: «شما چیزی بیش از تاریخ را رقم زدید. شما یک جنبش تغییر را بنا نهادید.»

شیکاگو سومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا پس از نیویورک و لس آنجلس  است اما مشکلات اجتماعی و نیز ساختار بودجه‌ای ضعیف و نامشخصی دارد. ناامنی و جرم و جنایت نیز در این شهر بیداد می‌کند و این چیزی است که شهردار جدید در ابتدای کار باید برای آن چاه‌ای بیندیشد. او در سخنرانی خود در این زمینه گفت: «به فساد پایان می‌دهیم و دوباره خیابان‌های شهر را امن می‌گردانیم. ما می‌توانیم شهرمان را از نو بسازیم.»

نفس رقابت میان دو زن غیر سفید برای مقام شهرداری در آمریکا امر بسیار نادری است. این دو زن که به مرحله دوم انتخابات راه یافتند هر دو از حزب دموکرات هستند. در میان ۲۰۰ شهر نخست آمریکا از نظر جمعیت، تنها شش شهر شهردار زن رنگین‌پوست دارند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید