دومین زن متهم به قتل برادر کیم جونگ اون نیز آزاد می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دومین زن متهم به قتل برادر کیم جونگ اون نیز آزاد می‌شود

زنی که به اتهام قتل برادر ناتنی کیم جونگ اون زندانی شده بود از مجازات اعدام جان به در برد.

قاضی دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده در مالزی در عوض این زن ۳۰ ساله ویتنامی را که دوان تای هوانگ نام دارد به جرم «آسیب رساندن به شخص ثالث» به سه سال و چهار ماه زندان محکوم کرد.

وکلای وی می‌گویند برابر قوانین مالزی او می‌تواند ماه بعد از زندان آزاد شود. پس از اعلام رأی قاضی خانم هوانگ که سر از پا نمی‌شناخت گفت: «دلم می‌خواهد زیر آواز بزنم و بازی کنم.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دوان تای هوانگ به همراه یک زن اندونزیایی به نام عایشه سیتی در سال ۲۰۱۷ متهم شدند که با پاشیدن اسپری سمی به صورت کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور وی را به قتل رسانده‌اند.

ماه گذشته دادگاه مالزی اتهام علیه عایشه سیتی را وارد ندانست و وی سرانجام از زندان آزاد شد.

متهم شدن این دو زن به قتل عمد، که در مالزی مجازات اعدام را در پی دارد، انتقاد بسیاری را در داخل و خارج این کشور برانگیخته بود، در حالیکه گفته می‌شد عاملان اصلی این قتل هنوز دستگیر نشده‌اند.

مقامات کرهٔ جنوبی و نیز ایالات متحده پیش از این اعلام کرده‌ بودند که رژیم کرهٔ شمالی دستور ترور کیم جونگ نام را صادر کرده، چرا که وی از حاکمیت موروثی خاندانش بر کره جنوبی آشکارا انتقاد کرده بوده است. وی در سال ۲۰۱۱ و بعد از به قدرت رسیدن برادرش از کشور گریخت و در ماکائو زندگی می‌کرد.

وکلای مدافع هوانگ در دادگاه گفتند وی گرچه «ساده و زود باور» بوده اما مجرم نیست و مظنونانی اهل کره شمالی «از ضعف وی برای اجرای نقشهٔ شوم خود بهره برده‌اند.»

هر دوی این زنان گفته‌اند که گمان می‌کرده‌اند بناست در یک برنامه شبیه دوربین مخفی ایفای نقش کنند و نمی‌دانستند که در حال مسموم کردن کیم جونگ نام هستند. چهار مرد اهل کرهٔ شمالی نیز همزمان در این رابطه بازداشت شده بودند اما فقط ساعاتی بعد آزاد شدند.

کمی بعد مالزی سه مظنون اهل کره شمالی را برای بازجویی به کوالالامپور فراخواند اما هنگامی که پیونگ یانگ از آزاد کردن دیپلمات‌های مالزیایی که در سفارت این کشور در پیونگ‌یانگ محبوس شده بودند خودداری کرد و خواستار استرداد جسد کیم جونگ نام شد، مالزی طی تبادلی این سه تن را به کره شمالی بازپس فرستاد.

با این همه جسد کیم جونگ نام به کره شمالی فرستاد نشد و سفارت مالزی نیز در این کشور کار خود را از سر نگرفت. پیونگ یانگ اتهامات در این زمینه را رد کرده و آنها را توطئهٔ تبلیغاتی علیه این کشور خوانده است.

بیشتر بخوانید:‌