Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر کشور فرانسه خواهان انحلال چهار انجمن مروج «جهاد مسلحانه» شد

وزیر کشور فرانسه خواهان انحلال چهار انجمن مروج «جهاد مسلحانه» شد
وزیر کشور فرانسه خواهان انحلال چهار انجمن مروج «جهاد مسلحانه» شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماموران امنیتی فرانسه همچنین پیش از این ضمن بازرسی و توقیف دفتر مرکز مذهبی زهرا سه تن از اعضای آنرا بازداشت کرده بودند. همزمان با انجام این عملیات اعلام شد که دارایی‌های این مرکز و انجمن‌های وابسته به آن و نیز یک نهاد وابسته به وزارت اطلاعات ایران در این ارتباط توقیف شده است.

آگهی

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه خواهان انحلال کامل چهار انجمن فعال در کشورش شد که به گفته او به انحاء محتلف به ترویج «جهاد مسلحانه» می‌پردازند.

آقای کاستانر معتقد است این انجمن‌ها چه از راه خطابه و موعظه و چه با نوشتارهایی که در اختیار باورمندان به عقاید مذهبی و کاربران اینترنتی می‌گذارند، پیوسته سعی در مشروعیت بخشیدن به جهاد مسلحانه دارند.

وزیر کشور فرانسه در بیانیه خود با تاکید بر این مسئله به طور مشخص از چهار انجمن «مرکز مذهبی زهرا»، «فدراسیون شیعیان فرانسه»، «حزب ضد صهیونیستی» و «فرانس ماریان تله» نام برده است.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: «توجیهات ارائه شده [از سوی انجمن ها] برای جهاد مسلحانه، بدون هیچ نوع میانه‌روی با تعالیم جوانان در مرکز زهرا جهت مقدس جلوه دادن جنگ و جهاد مسلحانه همراه است. این رویکرد همواره از طریق اینترنت به صورت دفاع آشکار و توجیه اقدامات برخی سازمان ها از جمله حماس، جهاد اسلامی فلسطین و شاخه مسلح حزب الله لبنان صورت می‌گیرد، در حالی که این سازمان‌ها همگی در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارند.»

دفتر مرکز مذهبی زهرا که وزیر کشور فرانسه بیشترین توجه را در بیانیه خود به آن معطوف داشته در «گراند سنت»، منطقه ای در شمال این کشور است. این مرکز چندین انجمن را در زیر مجموعه خود دارد که همگی در تیررس وزارت کشور واقع شده‌اند و تصمیم نهایی برای انحلال قطعی آن قرار است به زودی توسط رئیس جمهوری این کشور اتخاذ شود.

دولت فرانسه پیشتر به دلیل آنچه «اشاعه بنیادگرایی شیعه در سطح اروپا» عنوان شده است دستور تعصیلی این مرکز مذهبی را داده بود.

ماموران امنیتی فرانسه همچنین پیش از این ضمن بازرسی و توقیف دفتر مرکز مذهبی زهرا سه تن از اعضای آنرا بازداشت کرده بودند. خزانه‌دار این مرکز در همین ارتباط به هجده ماه زندان محکوم شده است. همزمان با انجام این عملیات اعلام شد که دارایی‌های این مرکز و انجمن‌های وابسته به آن و نیز یک نهاد وابسته به وزارت اطلاعات ایران در این ارتباط توقیف شده است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر بنژامن گریوو، سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد انجمن‌هایی که وزارت کشور فرانسه دست بر روی انحلال آنها گذاشته همگی «خطرناک» هستند و به صورت آشکار در جهت «یهودی ستیزی» فعالیت می‌کنند.

دولت فرانسه در آخرین اقدام بر ضد مرکز زهرا پانزدهم اکتبر گذشته یک مرکز فرائض دینی را بر اساس حکم فرمانداری در گراد سنت به مدت شش ماه تعطیل اعلام کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت شهردار دیژون فرانسه از مادری که نام نوزاد خود را «جهاد» گذاشت

فرانسه مرکز مذهبی شیعیان را تعطیل کرد

فرانسه از توقیف دارایی وزارت اطلاعات ایران خبر داد