زورآزمایی خیابانی هواداران مادورو و گوایدو در پایتخت ونزوئلا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زورآزمایی خیابانی هواداران مادورو و گوایدو در پایتخت ونزوئلا

هواداران نیکلاس مادورو و خوان گوایدو شامگاه شنبه در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا تجمع کردند.

این زورآزمایی خیابانی تنها یک روز پس از قطعی بی‌سابقه جریان برق در سراسر این کشور روی داد.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های جمعی نشانگر حضور پررنگ‌تر هواداران سرخپوش نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در خیابان‌های مرکزی کاراکاس به نسبت طرفداران سفیدپوش خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی و رهبر اپوزیسیون است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شماری از رسانه‌های بین‌المللی گزارش کردند که نیروهای پلیس مانع از به هم پیوستن گروه‌های هوادار آقای گوایدو شدند. با این حال در جریان این تجمعات، رفتار پلیس کاملا صلح‌آمیز و بدون خشونت بوده است.

جریان برق عصر شنبه و پس از ۴۸ ساعت قطعی به اکثر مناطق کاراکاس و ایالت‌های شرقی و مرکزی ونزوئلا بازگشت.

نیکلاس مادورو و خوان گوایدو در جمع هواداران خود حضور یافتند. آقای گویدا که از داشتن یک «سن خیابانی» محروم بود، روی سقف یک خودرو رفت و با بلندگوی دستی با هوادارانش سخن گفت. رهبر مخالفان، نیکلاس مادورو را مسئول بحران برق توصیف کرد و گفت که وی هیچ راهی جز حل این بحران ندارد.

رئیس جمهوری ونزوئلا، ایالات متحده آمریکا و متحدان داخلیش را به حمله سایبری به ساختار صنعت برق این کشور متهم کرد. وی گفت: «امپریالیست‌ها همه راه‌ها را برای سر کار آوردن یک عروسک دست نشانده طی کردند. اما اینجا کارگران حکومت می‌کنند.»

ونزوئلا از چند سال گذشته درگیر افزایش لجام گسیخته نرخ تورم و کمبود کالاهای اساسی است. با وجود تظاهرات دامنه‌دار مخالفان دولت بولیواری، نیکلاس مادورو برای دومین بار در انتخابات سال ۲۰۱۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد. خوان گوایدو در ماه ژانویه با نامشروع خواندن ادامه حکومت آقای مادورو، خود را رئیس جمهوری موقت این کشور خواند.