حملۀ یک اسلامگرای افراطی به نگهبانان زندان فوق امنیتی فرانسه دو زخمی برجای گذاشت

حملۀ یک اسلامگرای افراطی به نگهبانان زندان فوق امنیتی فرانسه دو زخمی برجای گذاشت
Copyright  PHILIPPE HUGUEN / AFP
نگارش از Euronews

میکائیل شیولو در حال گذراندن حکم ۳۰ سال زندان خود به دلیل ارتکاب جرایمی کیفری از جمله آدم ربایی، قتل و سرقت مسلحانه بود. او در سال ۲۰۱۰ میلادی مسلمان و در زندان افراطی شده بود.

زاندانی افراطی که بامداد سه‌شنبه با چاقو به دو نگهبان زندان فوق امنیتی منطقه کُنده-سور-سرت (Condé-sur-Sarthe) در شمال غرب فرانسه حمله کرد، سرانجام عصر همان روز با حملۀ نیروهای پلیس دستگیر شد.

این حمله در ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه روز سه‌شنبه ۵ مارس روی داد و از سوی وزیر دادگستری فرانسه «تروریستی» توصیف شد.

عامل حمله یک زندانی ۲۷ ساله به نام میکائیل شیولو بود. به گزارش رسانه‌های فرانسوی میکائیل در سال ۲۰۱۰ میلادی مسلمان شده بود. او با یک چاقوی سرامیکی به نگهبانان حمله کرد و پس از آن به همراه همسرش به مدت ۱۰ ساعت در بند خانوادگی زندان مخفی شد.

در پی این حمله، دو نگهبان از ناحیه صورت و سینه بشدت زخمی و برای انجام عمل جراحی روانه بیمارستان شدند.

عملیات پلیس برای دستگیری میکائیل شیولو و همسرش عصر سه‌شنبه حدود ساعت ۱۹ آغاز شد. پلیس درنهایت او را که بصورت سطحی زخمی شده بود دستگیر و روانه بیمارستان کرد. در جریان این عملیات، همسر میکائیل شیولو کشته شد.

بنا بر اعلام رمی هیتز، دادستان عمومی پاریس در جریان این عملیات دو نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند؛ هویت بازداشت شدگان هنوز اعلام نشده است.

دادستان پاریس همچنین اعلام کرد که بر اساس شواهد اولیه، این زندانی افراطی قصد داشته است «انتقام» شریف شیخات، عامل حملۀ تروریستی بازار کریسمس شهر استراسبورگ را بگیرد و در زمان حمله به نگهبانان نیز فریاد الله اکبر سر داده است.

تحقیقات دربارۀ علت وقوع این حادثه آغاز شده است. هنوز مشخص نیست که با وجود استقرار سیستم‌های امنیتی و کنترلی، این چاقو چگونه به داخل زندان راه یافته است. قرار است نتیجۀ تحقیقات حداکثر تا یک ماه آینده آماده شود.

میکائیل شیولو در حال گذراندن حکم ۳۰ سال زندان خود به دلیل ارتکاب جرایمی کیفری از جمله آدم ربایی، قتل و سرقت مسلحانه بود. او در سال ۲۰۱۰ میلادی مسلمان و در زندان افراطی شده بود اما به بند زندانیان افراطی منتقل نشده بود.

او با همسرش حنانه ابولحنا در زندان آشنا شد، همسر او نیز از سوی سرویس اطلاعات داخلی فرانسه تحت نظر بود.

میکائیل شیولو بار دیگر در سال ۲۰۱۵ میلادی به یکسال حبس محکوم شد زیرا از دیگر زندانیان خواسته بود تا حملۀ مرگبار باتاکلان فرانسه را در حیاط زندان بازسازی کنند.

زندان کُنده-سور-سرت یکی از دو زندان فوق امنیتی فرانسه محسوب می‌شود و در حال حاضر ۱۱۰ زندانی در آن نگهداری می‌شوند.

 یک روز پس از این حادثه نگهبانان در هجده زندان و بازداشتگاه در سراسر فرانسه به نشانۀ اعتراض به آنچه در «کنده سور سرته» روی داده است، دست از کار کشیدند و ورودی‌ زندان‌ها را بستند.

JEAN-FRANCOIS MONIER / AFP

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط