شورای اروپا از قرار دادن نام عربستان در فهرست سیاه مالی عقب نشینی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شورای اروپا از قرار دادن نام عربستان در فهرست سیاه مالی عقب نشینی کرد

نمایندگان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا سرانجام تصمیم گرفتند عربستان را در فهرست کشورهای حامی مالی تروریسم قرار ندهند. این تصمیم روز چهارشنبه در جریان نشست نمایندگان این کشورها در شورای اروپا اعلام شد.

کمیسیون اروپا چهاردهم فوریه پیشنهاد کرده بود هفت کشور، از جمله عربستان در فهرست حامیان مالی تروریسم از جمله عربستان قرار بگیرند.

با این حال نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه خود تصمیم گرفتند یکی از اصلی ترین صادرکنندگان نفت به اروپا را در این فهرست قرار ندهند.

بیشتر بخوانید:درخواست بریتانیا از آلمان برای کاهش محدودیت‌ فروش سلاح به عربستان

به گفته یک دیپلمات اروپایی در بروکسل، این تصمیم در پی فشارهای کاخ سفید و لابی عربستان در صحن اتحادیه اروپا بدست آمده است.

علاوه بر عربستان، چند کشور دیگر، از جمله لیبی و نیجریه به این فهرست اضافه شده اند. پاناما هم، که درگیر یک رسوایی بین‌المللی مالی بود، وارد فهرست اروپا شده است.

پس از تحقیقات مفصل کمیسیون اروپا و انتشار چندین گزارش، دستگاه اجرایی اتحادیه اروپا مجموعا ٢٣ کشور یا منطقه را بار دیگر در این فهرست قرار داد.

ایران و افغانستان در زمره کشورهایی هستند که این فهرست قرارگرفته اند. پیش از این جلسه، دو کشور فرانسه و بریتانیا با قراردادن عربستان در فهرست کشورهای حامی تروریسم بین الملل مخالفت کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید