رای مجلس نمایندگان آمریکا به لغو فرمان وضعیت فوق العاده ترامپ

رای مجلس نمایندگان آمریکا به لغو فرمان وضعیت فوق العاده ترامپ
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه با ۲۴۵ رای موافق در برابر ۱۸۲ رای مخالف فرمان اعلام وضعیت فوق‌العاده ترامپ در مرز مکزیک را لغو کرد. لغو نهایی این فرمان به طی مراحل قانونی دیگری نیاز دارد. در این گزارش به این روند اشاره شده است.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه با ۲۴۵ رای موافق در برابر ۱۸۲ رای مخالف، فرمان اعلام وضعیت فوق‌العاده دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در مرز مکزیک را لغو کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا در حال حاضر در اختیار اکثریت دموکرات‌ها است. سیزده نماینده جمهوری‌خواه هم در کنار دموکرات‌ها به طرح لغو وضعیت اضطراری ترامپ رای دادند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بودجه ۸ میلیاردی برای ساخت دیوار

ساخت دیوار مرزی آمریکا با مکزیک یکی از شعارهای اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. او البته وعده داده بود که مکزیک را وادار خواهد کرد تا هزینه ساخت این دیوار را بپردازد. بالاخره بعد از افت و اخیر فراوان و مخالفت‌های مجلس نمایندگان آمریکا ترامپ با استفاده از اختیارات قانونی خود اعلام کرد که بنا دارد ۸ میلیارد دلار از بودجه‌های دفاعی و مبارزه با مواد مخدر را صرف احداث دیواری در مرز مکزیک کند. دموکرات ها با این تصمیم ترامپ مخالف هستند.

در گام بعدی مصوبه امروز مجلس نمایندگان آمریکا باید در مجلس سنا به تصویب رسید. بر خلاف مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات‌ها، اکثریت سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است. برآوردها نشان می‌دهد اگر ۴ جمهوری‌خواه سنا به ۴۷ عضو دموکرات بپیوندند احتمال تصویب آن در مجلس سنا وجود دارد. گرچه چند سناتور جمهوری‌خواه با فرمان ترامپ مخالفند اما بعید به نظر می‌رسد مصوبه مجلس نمایندگان بتواند در مجلس سنا اکثریت قاطعی کسب کند.

وِتوی ترامپ

تصمیم ترامپ وتو کردن مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا است. اگر چنین اتفاقی بیفتد کار دموکرات‌ها دشوارتر خواهد شد. چرا که آنها باید در مجموع دو سوم رای موافق اعضای مجلس نمایندگان آمریکا و سنا را به دست آورند یا به عبارتی ۲۹۰ رای از مجلس نمایندگان آمریکا و ۶۷ رای از سنا. با چنین رای آنها خواهند توانستند جلوی رای ترامپ بایستند.

در حال حاضر برخی ایالت‌های آمریکا و چندین گروه مستقل در این کشور در دادگاه علیه تصمیم اخیر ترامپ در اعلام وضعیت فو‌ق‌العاده طرح دعوی کرده‌اند.

البته طرح دعوی علیه تصمیم کنونی رئیس جمهوری آمریکا وقت‌گیر خواهد بود و در نهایت نیز می‌تواند به دیوان عالی آمریکا کشیده شود. جایی که محافظه کاران دارای اکثریت هستند و دو تن از ۹ قاضی‌ آن توسط دونالد ترامپ منصوب شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ برای ساخت دیوار مرزی وضعیت اضطراری اعلام خواهد کرد

ترامپ یک گام دیگر به دیوار مکزیک نزدیک شد؛ بودجه آمریکا در آزمون سنا

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم