عمرالبشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد

عمرالبشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم سودان در سه ماه گذشته در اعتراض به شرایط اقتصادی و زندگی سخت در خیابان‌ها تجمع می‌کنند و خواستار کناره‌گیری عمرالبشیر از قدرت شده‌اند.

آگهی

عمرالبشیر، رییس جمهوری سودان روز جمعه ۲۲ فوریه (سوم اسفند) با انحلال دولت مرکزی در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

شمار قابل توجهی از شهروندان سودانی در سه ماه گذشته در اعتراض به شرایط اقتصادی و زندگی سخت در خیابان‌ها تجمع می‌کنند و خواستار کناره‌گیری عمرالبشیر از قدرت شده‌اند.

اولین جرقه اعتراضات در ماه دسامبر گذشته و به دلیل افزایش قیمت نان زده شد. از آن زمان تاکنون، تجمعات اعتراضاتی خاموش نشده و اعتراضات با سازماند‌هی بهتری به طور مرتب هر هفته روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

دو هفته پیش از شروع اعتراضات، قانون‌گذاران سودانی اعلام کردند از تصویب طرحی که عمرالبشیر اجازه خواهد داد بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، حمایت خواهند کرد. موضع‌گیری که مورد اعتراض بسیاری از سودانی‌ها قرار گرفته است.

همزمان با انحلال دولت مرکزی و دولت‌های محلی، آقای البشیر از اعضای پارلمان سودان خواست تا بررسی این طرح را به تعویق بیندازند.

رییس جمهوری سودان در یک پیام تلویزیونی گفت که دولت جدید «اقدامات بنیادین اقتصادی» در پیش خواهد گرفت و یک «تیم شایسته» بر سر کار خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: سه ماه اعتراض در سودان؛ معترضان خواستار کناره‌گیری عمرالبشیر از قدرت

جامعه سودانی‌‌های حرفه‌ای (اس‌پی‌ای) که یکی از برگزار کنندگان تظاهرات است در بیانیه‌ای با انتشار فراخوان تجمعات اعتراضی خواستار انحلال حکومت البشیر شدند: «خواسته‌‌های این انقلاب روشن است. این رژیم و سرکرده آن باید از قدرت کناره‌گیری کنند و این حکومت باید منحل شود.»

رویترز
تجمع اعتراضی در پایتخت سودان، خارطومرویترز

عمرالبشیر، افسر سابق ارتش در سال ۱۹۸۹ با یک کودتای نظامی به قدرت رسید. او در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ به دنبال توافق صلح با پیکارجویان جنوب این کشور با اعمال برخی تغییرات در قانون اساسی در انتخابات به پیروزی رسید و پیکارجویان نیز در سال ۲۰۱۱ با برگزاری همه‌پرسی در جنوب سودان اعلام استقلال کردند.

استقلال سودان جنوبی از سودان، باعث شد تا این کشور از دسترسی به تمام دخائر نفتی محروم شود. علاوه بر این، تحریم‌های آمریکا علیه این خارطوم به عنوان حامی تروریسم، وضعیت اقتصادی و معاش مردم سودان را هر چه بیشتر بحران کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمر البشیر کیست؟

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟