Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاوشگر اسرائیلی هفته آینده به ماه می‌رود

کاوشگر اسرائیلی هفته آینده به ماه می‌رود
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۰۹، جایزه ۳۰ میلیون دلاری گوگل ذهن یوناتان واینتراب را که در آن زمان ۲۲ سال سن داشت، به خود مشغول کرد. او مهندس اسرائیلی هوا- فضا است که یک سال را در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در کالیفرنیا گذرانده بود.

آگهی

کاوشگر برشیت که یک کاوشگر اسرائیلی است، طبق گزارش شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی، هفته آینده به فضا پرتاب می‌شود.

«برشیت» یا «کتاب بزرگ پیدایش» نخستین کتاب از تورات است که نام آن بر روی کاوشگر اسرائیلی که ۲۱ فوریه (۲ اسفند) روانه ماه می‌شود، گذاشته شده است.

اگر این ماموریت با موفقیت به سرانجام برسد، برشیت نخستین کاوشگر اسرائیلی خواهد بود که به خارج از مدار زمین می‌رود و نخستین کاوشگری خواهد بود که توسط یک شرکت خصوصی بر روی تنها قمر زمین می‌نشیند.

پیش از این قرار بود این کاوشگر بدون سرنشین در ماه دسامبر به سمت ماه پرتاب شود اما این اقدام به تاخیر افتاد و اگر طبق برنامه جدید هفته آینده پرتاب صورت گیرد، برشیت در ماه آوریل روی سطح کره ماه فرود خواهد آمد.

**بیشتر بخوانید: **

کاوشگر اسرائیلی روی ماه می‌نشیند

این کاوشگر با قطری حدود ۲ و ارتفاعی حدود یک و نیم متر، کوچکترین کاوشگری خواهد بود که بر ماه می‌نشیند.

این طرح از سوی سازمان «اسپیس‌آی‌ال» راه‌اندازی شده است. سازمان «اسپیس‌آی‌ال»، (SpaceIL) یک شرکت خصوصی است که شماری از دانشمندان اسرائیلی و علاقمندان به فضا آن را اداره می‌کنند.

طرح ساخت این کاوشگر نخست با انگیزه بردن جایزه ۳۰ میلیون دلاری شرکت گوگل آغاز شد، جایزه‌ای به نام گوگل لونار ایکس پرایز (Google Lunar XPrize) که بنا بود انگیزه‌ای برای توسعه اکتشافات فضایی روباتیک با هزینه کم باشد.

رویای مهندس ۲۲ ساله به واقعیت تبدیل شد

در سال ۲۰۰۹، این جایزه ذهن یوناتان واینتراب را که در آن زمان ۲۲ سال سن داشت، به خود مشغول کرد. او مهندس اسرائیلی هوا- فضا است که یک سال را در مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در کالیفرنیا گذرانده بود.

او می‌گوید که آن زمان از خودش پرسید که چرا او برای به‌دست آوردن این جایزه تلاش نکند. واینتراپ اضافه می‌کند: «متاسفانه در آن زمان نمی‌توانستم افراد تا اندازه‌ای دیوانه را پیدا کنم که با ایده‌های من همراه باشند.»

وقتی واینتراب به اسرائیل برگشت با یک مهندس کامپیوتر و یک کارآفرین ملاقات کرد: «هر سه‌تا در یک بار در حومه تل‌آویو نشسته بودیم و وقتی سطح الکل بدنمان بالا زد، بیشتر و بیشتر مصمم شدیم که این کار را انجام دهیم.»

این سه نفر در نهایت شرکت خصوصی «اسپیس‌آی‌ال» را ایجاد کردند.

«اسپیس‌آی‌ال» گرچه یک شرکت خصوصی است اما کاوشگر خود را با کمک سازمان فضایی دولت اسرائیل ساخت.

این پروژه تاکنون بیش از ۸۸ میلیون دلار هزینه داشته که بخش عمده آن را موریس خان، میلیاردر اسرائیلی اهل آفریقای جنوبی تأمین کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به نیمه پنهان ماه؛ عکس‌های فضاپیما و کاوشگر چینی

کاوشگر ناسا نخستین «سلفی» را از مریخ به زمین فرستاد

کاوشگر ژاپنی پس از سه سال سفر فضایی به سیارک ریوگو رسید