درخواست از گوگل و اپل برای حذف اپلیکشین محدودکننده زنان در عربستان

اپلیکیشن ابشر عربستان سعودی
اپلیکیشن ابشر عربستان سعودی Copyright moi.gov.sa
Copyright moi.gov.sa
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نهادهای حقوق بشری از شرکت‌های اپل و گوگل خواسته‌اند یک اپلیکیشن دولتی عربستان سعودی را که به مردان اجازه کنترل زندگی زنان بستگانشان را می‌دهد، از فروشگاه‌های آنلاین خود حذف کنند.

آگهی

نهادهای حقوق بشری از شرکت‌های اپل و گوگل خواسته‌اند یک اپلیکیشن دولتی عربستان سعودی را که به مردان اجازه کنترل زندگی زنان بستگانشان را می‌دهد، از فروشگاه‌های آنلاین خود حذف کنند.

اپلیکیشن «ابشر»، تولید وزارت کشور عربستان، مردان را قادر می‌سازد اجازه خروج از کشور زنان خود را به صورت آنلاین صادر یا لغو کنند. همچنین این اپلیکیشن در صورت مورد استفاده واقع شدن پاسپورت زنان عربستانی، مردان آنان را با ارسال یک پیام کوتاه آگاه می‌سازد.

زنان سعودی باید برای کار، ازدواج و سفر از مردان‌شان مجوز داشته باشند. امری که مورد انتقاد شدید گروه‌ها و نهادهای حقوق بشری بوده است.

اپلیکشین ابشر از فروشگاه آنلاین گوگل و اپل قابل دریافت است و از همین رو از این شرکت‌ها خواسته‌ شده است به دلیل «ماهیت تبعیض‌آمیز اپلیکیشن علیه زنان» آن را از خروجی خود حذف کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رتنا بگوم، مسئول بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر، در این باره گفت: « کنترل کاملی که مرد داشته است اکنون با فن‌آوری جدید تسهیل شده، زندگی مردان به مراتب راحت‌تر و زندگی زنان به مراتب محدودتر شده است.»

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل روز ۱۳ فوریه در پاسخ به سوالی در خصوص اپلیکیشن جدید گفت دراین‌باره چیزی نشنیده است.

عربستان سعودی در رده‌بندی شکاف جنسیتی در جهان از میان ۱۴۴ کشور در رتبه ۱۳۸ قرار گرفته است.

قوانین محدودکننده زنان در عربستان عموما در چارچوب نظام جامع قیمومیت این کشور وضع شده‌اند.

محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، سال گذشته تمایل خود به لغو این نظام جامع را اظهار داشت، با این حال اندکی بعد آن را رها کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا استفاده از اپلیکیشنی که عکس‌هایتان را پیر می‌کند خطرناک است؟

دستگیری مرد مصری در عربستان به دلیل صبحانه خوردن با همکار زن

دستگیری ۷ فعال حقوق‌ زنان در عربستان سعودی