اعلام محورهای نشست ورشو؛ گردهمایی ۶۰ کشور جهان برای حل بحران خاورمیانه

اعلام محورهای نشست ورشو؛ گردهمایی ۶۰ کشور جهان برای حل بحران خاورمیانه
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزراء خارجه و مقام‌های رسمی بیش از ۶۰ کشور جهان تا ساعاتی دیگر در ورشو، پایتخت لهستان، نشستی دو روزه را با هدف بررسی راهکارهای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه، آغاز می‌کنند.

آگهی

وزراء خارجه و مقام‌های رسمی بیش از ۶۰ کشور جهان تا ساعاتی دیگر در ورشو، پایتخت لهستان، نشستی دو روزه را با هدف بررسی راهکارهای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه، آغاز می‌کنند.

هر چند پیشتر برخی مقام‌های آمریکا برگزاری نشست امنیتی ورشو را امکانی برای دستیابی به اجماعی فراگیر علیه سیاست‌های موشکی و مداخلات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده بودند ولی یاتسک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان در روز سه‌شنبه و در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود گفت که این نشست به طور مستقیم علیه کشور خاصی نیست و هدف اصلی آن رسیدن به راهکاری برای برقراری صلح در سوریه و یمن است.

همچنین امتناع وزراء خارجه دو قدرت اروپایی یعنی آلمان و فرانسه از شرکت در این نشست، خالی ماندن کرسی فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا از سطح همراهی اروپا با آمریکا کاسته است.

با این وجود، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری این کشور به ورشو سفر کرده است، قصد دارد تا روز جمعه و با حضور در بروکسل با خانم موگرینی دیدار کند.

خانم موگرینی که نقشی مهم در حصول توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی قدرت های جهان با ایران دارد، پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق نیز از حامیان حفظ و ادامه اجرای آن از سوی اتحادیه اروپا بوده است.

بیشتر بخوانید:معاون وزیر خارجه لهستان گفتگوهای خود در تهران را سازنده خواند

آقای پمپئو در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود در ورشو بدون اشاره مستقیم به ایران تاکید کرد که  با همفکری و مساعدت نمایندگان ده‌ها کشور حاضر در این نشست به طور قطع تا پایان روز پنج‌شنبه پیشرفت واقعی برای دستیابی به خاورمیانه‌ای با ثبات فراهم خواهد شد.

او در واکنش به عدم حضور وزراء خارجه برخی قدرت‌های اروپایی گفت که این انتخاب کشورها بوده که در چه سطحی در این نشست حضور پیدا کنند.

البته اختلاف نظر برخی کشورهای اروپایی با آمریکا تنها به نقض توافق هسته‌ای با ایران محدود نمی‌شود و دستور آقای ترامپ مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه نیز این اختلاف را تشدید کرده است.

بیشتر بخوانید:سخنگوی اتحادیه اروپا به یورونیوز: موگرینی در کنفرانس لهستان شرکت نخواهد کرد

در بیانیه مشترک آمریکا و لهستان که پیش از آغاز این نشست منتشر شده افزون بر بحران‌های خاورمیانه از سوریه گرفته تا یمن از لزوم مقابله با توسعه تولید موشک‌های بالستیک در خاورمیانه و حمایت کشورهای منطقه از تروریسم و خطر رشد گروه‌های شبهه نظامی تاکید شده است.

بررسی راهکارهای متصور برای دستیابی به صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطین نیز از محورهای مدنظر آمریکا برای این نشست است. هر چند طرف فلسطینی از حضور در این نشست امتناء کرده ولی هیات اسرائیلی به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به ورشو سفر می‌کند.

آقای نتانیاهو تاکید کرده که از فرصت نشست ورشو برای تشدید فشار بر جمهوری اسلامی ایران بهره خواهد برد. او ارشدترین مقام دولتی حاضر در این نشست محسوب می‌شود.

در میان دولت‌های اروپایی بریتانیا، ایتالیا، اوکراین، اتریش، مجارستان، بلغارستان، لیتوانی، استونی و آلبانی وزراء خارجه خود را به این نشست اعزام کرده‌اند. البته جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرده که تنها برای حضور در نشستی مربوط به مساله یمن سفری کوتاه به ورشو خواهد داشت.

همچنین در میان کشورهای خاورمیانه نیز وزراء امارات عربی متحده، عمان، قطر، کویت، بحرین و اردن در نشست ورشو حاضر هستند. البته عربستان سعودی نیز عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت در امور خارجه را راهی ورشو کرده است. در میان سایر قدرت‌های جهان نیز با وجود بی‌اعتنایی چین، وزراء خارجه کره‌جنوبی، برزیل و آرژانتین در این نشست حاضر خواهند بود. 

این کنفرانس با عنوان «نشست وزیران برای ترویج آینده‌ای برآمده از صلح و امنیت در خاورمیانه» طی روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن در ورشو برگزار می‌شود ولی برخی کارشناسان حصول توافقی اجرایی و کارآمد در این نشست را به دلیل فقدان حضور بازیگران عمده منطقه همچون روسیه، ترکیه، ایران، عراق و سوریه در آن، دشوار ارزیابی می‌کنند.

ایران طی هفته‌های گذشته بارها از برگزاری این نشست انتقاد کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه این کشور، آن را محکوم به شکست دانسته است.

بیشتر بخوانید:فریدون مجلسی به یورونیوز: حلقه محاصره ایران تنگ‌تر خواهد شد

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۱۰۰۰ نظامی دیگر به لهستان گسیل می‌کند

لغو نشست ویشگراد در پی بالا گرفتن تنش دیپلماتیک میان اسرائیل و لهستان

رهبر ایران: تکلیف آمریکا که معلوم است، مراقب خدعه اروپایی‌ها باشید