سفر به قلمرو برکسیت؛ بوستون، شهری با هشتاد درصد موافق خروج

سفر به قلمرو برکسیت؛ بوستون، شهری با هشتاد درصد موافق خروج
سفر به قلمرو برکسیت؛ بوستون، شهری با هشتاد درصد موافق خروج
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر بوستون پس از سال 2004، زمانی که کشورهای جدید به اتحادیه اروپا پیوستند با هجوم انبوه مهاجران روبرو شد. به موجب قانون تردد آزاد شهروندان اروپایی بسیاری از ساکنان کشورهایی چون لتونی، استونی و لهستان اجازه یافتند محل زندگی خود را ترک کنند و در بریتانیا مستقر شوند.

آگهی

با بن بست سیاسی موجود برکسیت بدون توافق بیش از همیشه محتمل به نظر می رسد. ترزا می از سویی باید مخالفت پارلمان را با توافق برکسیت سر و سامان دهد و از سوی دیگر با اروپا بر سر موارد اختلاف نمایندگان کشورش چانه زنی کند.

این درحالیست که بروکسل به صراحت اعلام کرده است که توافق جدیدی در کار نخواهد بود و آنچه مقرر شده باید به اجرا درآید.

الکستاندر اسمیت، خبرنگار شبکه ان بی سی در ادامه سفر به قلمرو برکسیت اینبار به سراغ ساکنان «بلاینای گونت» و «بوستون» در ولز و انگلستان رفته تا در آستانه بیست و نهم مارس، زمان اجرایی شدن توافق برکسیت شما را از آخرین دیدگاه های آنها مطلع کند.

در ادامه سفر به بریتانیا برای بررسی جایگاه برکسیت در میان ساکنان این منطقه به «بلاینای گونت» یکی دیگر از شهرهای ولز آمدیم؛ جایی که بیش از ۶۲ درصد از ساکنانش موافق ترک اتحادیه اروپا هستند.

به میان افرادی آمدیم که بسیاری از آنها بر اساس استعاره ای رایح به گوسفندهای ناآرام و سرکش تشبیه شده اند.

ویلیام جنکینز، کشاورزی از اهالی این منطقه می گوید: اروپا برای کشاورزان و دامداران به خصوص آنهایی که در تپه ها و بلندی های ولز سکونت دارند ثبات و امنیت فراهم کرده است.

ویلیام، دامدار ولزی که از آینده برکسیت نگران است

ویلیام جکینز تمام عمر خود را در اینجا صرف پرورش گوسفند و گاو کرده است. خانواده او از سال ۱۹۱۱ تاکنون اینجا بر روی زمین کار می کنند.

او می گوید: «ما بازاری برای فروش حیوان های خود داشتیم و حالا از آنچه قرار است روی دهد بسیار نگرانیم. ما در حال از دست دادن این بازار هستیم که سالها در اروپا برای آن مبارزه کرده بودیم. محصولاتی که تولید می کردیم در این بازار خریدار داشت و حالا باید نگران باشیم که این امنیت شغلی را از دست بدهیم.»

ویلیام در ادامه نگرانی خود را از برکسیت اینگونه مطرح می کند: «جای تاسف است که ما از اتحادیه خارج می شویم اما ما اکنون در این مرحله قرار داریم و باید بهترین شکل یک کار بد را انجام دهیم. اگر بدون هر گونه توافق اروپا را ترک کنیم، در ولز با مشکلاتی جدی به خصوص در بخش کشاورزی و دامداری روبرو می شویم.»

ویلیام به نکته جالبی اشاره می کند که بسیاری از مخالفان برکسیت در سراسر بریتانیا بیشتر آن را مطرح کرده اند. اما آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که میلیون ها نفر، حتی امروز، هنوز با آن مخالف هستند.

بیشتر بخوانید:

با ویلیام خداحافظی می کنیم و به سوی بوستون، شهرکی بندری در ناحیه میدلند شرقی انگلستان حرکت می کنیم

بوستون، پایتخت برکسیت در بریتانیا

بی جهت نیست که ما در این مرحله از سفر بوستون را انتخاب کرده ایم. بوستون، شهری در انگلستان که نام خود را از منطقه ای در ماساچوست آمریکا وام گرفته به نوعی پایتخت برکسیت در بریتانیا محسوب می شود؛ جایی که هشتاد درصد از ساکنانش به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

به این شهر آمدیم تا بدانیم با توجه به بن بست سیاسی موجود آیا مردم این منطقه تغییری در دیدگاهشان حاصل شده است؟

الکس خبرنگار ان بی سی از زاویه ای دیگر همین سوال را از یکی از ساکنان می پرسد: اگر رفراندوم جدیدی برگزار شود آیا رای شما تغییر خواهد کرد؟

الن در پاسخ به این سوال می گوید: «اگر ادله ای برای قانع کردن من وجود داشته باشد بی شک رای من تغییر خواهد کرد. من گمان می کردم که رفراندوم تنها یک آری یا خیر است در حالی که اکنون می بینیم اینگونه نیست. بنابر این در صورت برپایی یک رفراندوم جدید بایست زمان بیشتری برای آگاهی مردم صرف کرد تا آنها بدانند دقیقا به چه چیزی رای می دهند و این رای چه تبعاتی به همراه خواهد داشت.»

الن و جنی که هر دو در بوستون سکونت دارند به ما نگفتند در همه پرسی به کدام گزینه رای دادند اما در عین حال تلاش کردند تا چشم اندازی از دلایل رغبت همشهری های خود به خروج از اتحادیه اروپا پیش روی ما بگذارند.

الن و جنی از ساکنان بوستون انگلستان

جنی می گوید: «اگر گاهی شب ها به مرکز شهر می رفتید به سختی می توانستید از راه شنیداری یک ساکن محلی را شناسایی کنید.»

آگهی

الن در این زمینه ادامه می دهد: «هجوم انبوهی از اتباع غیر بریتانیایی در مدتی کوتاه به کشوری که از نظر جمعیتی ثبات نسبتا قابل قبولی دارد می تواند موازنه را بر هم بزند.»

شهر بوستون پس از سال ۲۰۰۴، زمانی که کشورهای جدید به اتحادیه اروپا پیوستند با هجوم انبوه مهاجران روبرو شد. قبرس، استونی، جمهوری چک، مجارستان، لتونی، لیتوانی، مالت، لهستان، اسلوواکی و اسلوونی از جمله این کشورها بودند.

به موجب قانون تردد آزاد شهروندان اروپایی بسیاری از ساکنان کشورهایی چون لتونی، استونی و لهستان اجازه یافتند محل زندگی خود را ترک کنند و در بریتانیا مستقر شوند.

الکس، خبرنگار ان بی سی از جنی می پرسد: «در حال حاضر تردیدهای زیادی وجود دارد. آیا در باره اتفاقات ماه ها و سالهای آینده و همچنین در خصوص آینده زندگی خود در بوستون نگران هستید؟»

جنی در پاسخ می گوید: «نه واقعا نگران نیستم، هر چه قرار است اتفاق خواهد افتاد، این تصمیمی است که به هر حال گرفته شده است.»

آگهی

بخش دوم این سفر همینجا به پایان می رسد. مقصد بعدی اسکاتلند است، یکی دیگر از قلمروهای برکسیت که خواهان ماندن در اتحادیه اروپا است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا: جایگاه اختصاصی هواداران برکسیت در جهنم است

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت