Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره درباره چه چیزی صحبت خواهد کرد؟

ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره درباره چه چیزی صحبت خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ که اکنون به میانه دوران ریاست جمهوری خود رسیده‌ است، شامگاه سه‌شنبه در حالی در برابر اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا سخنرانی سالانه خود را ایراد می‌کند که این سخنرانی به مدت چند هفته به علت اختلاف وی با اعضای دموکرات کنگره بر سر تامین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک، به تاخیر افتاده بود.

آگهی

سخنرانی سالانه رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در کنگره موسوم به سخنرانی وضعیت کشور از زمان ایراد سخنرانی توسط جورج واشنگتن در سال ۱۷۹۰ میلادی به تاریخی مهم در تقویم سیاسی این کشور تبدیل شده است.

دونالد ترامپ که اکنون به میانه دوران ریاست جمهوری خود رسیده‌ است، شامگاه سه‌شنبه ۵ فوریه (۱۶ بهمن) در حالی در برابر اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا سخنرانی سالانه خود را ایراد می‌کند که این سخنرانی به مدت چند هفته به علت اختلاف وی با اعضای دموکرات کنگره بر سر تامین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک، به تاخیر افتاده بود.

سخنرانی امسال فرصتی را برای شروع کارزار انتخاباتی و دورخیز آقای ترامپ برای دوره‌ بعدی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ فراهم می‌کند.

با وجود روند رو به رشد وضعیت اقتصادی ایالات متحده، نظرسنجی‌ها نشان از کاهش محبوبیت دونالد ترامپ بعد از پنج هفته تعطیلی دولت فدرال دارند.

دولت آقای ترامپ وعده داده است که سخنرانی امشب، با وجود ادامه تنش با اعضای دموکرات کنگره فراتر از اختلافات حزبی باشد.

جانتان آلن، خبرنگار ان‌بی‌سی در مطلبی به بررسی جنبه های احتمالی سخنرانی امشب دونالد ترامپ در کنگره پرداخته است.

فراحزبی یا فقط حزب خود؟

هفته گذشته یکی از مقامات کاخ سفید که با خبرنگاران درباره سرفصل‌های سخنرانی آقای ترامپ صحبت می‌کرد، گفت: «آقای ترامپ خواستار همکاری فراحزبی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان جهت دست یافتن به اهداف مشترک برای کشور است.»

به گفته این مقام کاخ سفید، قسمتی از سخنرانی دونالد ترامپ این‌گونه خواهد بود: «ما با همکاری با یکدیگر می‌توانیم از بن‌بست سیاسی که دهه‌ها بر ما سایه افکنده است عبور کنیم. بدین ترتیب خواهیم توانست بر اختلافات فائق آمده، زخم‌های قدیمی را ترمیم کرده و ائتلاف‌های جدید بسازیم. با این همکاری می‌توانیم راه‌حل‌های نوین یافته و به آینده‌ای فوق‌العاده برای آمریکا دست یابیم. تصمیم با ماست.»

رویترز
دیوار مرزی آمریکا و مکزیکرویترز

اما دو روز بعد از این اخبار، کارزار انتخاباتی ترامپ با ارسال یک ایمیل به هواداران از دموکرات‌ها به شدت انتقاد و آن‌ها را متهم به سنگ اندازی کرد. در متن این ایمیل آمده است: «از زمانی که حرکت فوق‌العاده ما آغاز شده است، دموکرات ها فقط علیه ما عمل می‌کنند و مانع ایجاد کرده‌اند. آنها اول از حفاظت از شهروندان آمریکا در مرزهای جنوبی سرباز زدند و سپس از من خواستند که سخنرانی‌ام را به تعویق بیاندازم.»

احتمال دارد که دونالد ترامپ در سخنرانی امشب درباره موضوعات فراحزبی چون کاهش قیمت دارو، وضعیت حمل و نقل و افزایش امنیت مرزی صحبت کند اما اگر دموکرات‌ها را آماج انتقادات قرار ندهد، شگفت‌انگیز خواهد بود.

جنگ‌های بی‌پایان یا پایان جنگ‌ها؟

آقای ترامپ از زمان رسیدن به قدرت، در برابر سیاست خارجی واشنگتن مقاومت کرده و تلاش می‌کند نیروهای ارتش آمریکا را از خاک سوریه و افغانستان خارج کند.

اکثریت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در سنا علیه «خروج شتاب‌زده» نیروها رای داده‌اند اما نامزدهای ریاست جمهوری از حزب دموکرات ناگهان خود را در موضعی یافته‌اند که با تصمیم‌گیری سیاسی ترامپ مبنی کمرنگ کردن حضور آمریکا در این کشورها، همسو است.

رویترز
چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران دموکرات‌ ها در کنگرهرویترز

سخنرانی امشب برای دونالد ترامپ فرصتی است تا درباره خروج نیروهای آمریکا از کشورهای درگیر جنگ مستقیما با کنگره و مردم صحبت کند.

چندی پیش آقای ترامپ درباره جنگ در افغانستان در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس گفته بود: «تقریبا نوزده سال است که در حال جنگیدن هستیم. به نظر من آن‌ها [نیروهای ارتش] خیلی خسته‌اند. همه خسته شده‌اند. ما باید به این‌ جنگ‌های ناتمام، پایان دهیم و پسرانمان را به خانه بازگردانیم.»

برنامه جدید مهاجرتی؟

تلاش‌های دونالد ترامپ برای تغییر سیاست‌های مهاجرتی در کنگره شکست خورده است. با وجود تعطیلی پنج هفته‌ای دولت فدرال او نتوانست از کنگره بودجه مورد نظرش را برای ساخت دیوار در مرز جنوبی بگیرد. علاوه بر این، تلاش‌هایش برای تغییر یک سری قوانین در جهت کنترل مهاجرت غیرقانونی نیز به جایی نرسیده است. آقای ترامپ همچنین در تغییر برنامه‌های مهاجرتی به منظور کاهش سقف تعداد مهاجران و سخت کردن معیارهای قبول پرونده‌های مهاجرتی ناکام مانده است.

رویترز
تظاهرات علیه ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیکرویترز

یکی از مقامات کاخ سفید روز جمعه به خبرنگار گفت که احتمال دارد آقای ترامپ درباره توافقی در زمینه سیاست‌های مهاجرتی صحبت کند. او گفت: «رییس جمهوری به طور قطع درباره مهاجرت صحبت خواهد کرد و اینکه در این زمینه در کجا قرار داریم و راهکرد پیشرویمان چه خواهد بود.»

دموکرات‌ها چگونه برخورد خواهند کرد؟

روز دوشنبه چهارم فوریه (۱۵ بهمن) تعداد انگشت‌شماری از دموکرات‌ها اعلام کردند که در سخنرانی سالانه ریاست جمهوری در کنگره شرکت نخواهند کرد. برای دیگر دموکرات‌ها به خصوص آنان که خود را برای نامزدی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آماده می‌کنند، شرکت در سخنرانی امشب به معنی شرکت در آزمون است. حرکات و عکس‌العمل نامزدهای دموکرات در برابر سخنان ترامپ زیر نظر رسانه‌ها و مردم قرار خواهد داشت. آنها باید پاسخگوی سوالات بعد از سخنرانی باشند؛ سوالاتی از قبیل این‌که چرا در زمان مشخصی دست زدند؟ چرا از جای خود تکان نخوردند؟ چرا نسبت به جمله ای عکس العمل نشان دادند؟

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، جو ویلسن نماینده جمهوری‌خواه کنگره در هنگام سخنرانی سالانه رئیس جمهور فریاد زد و گفت: «دروغ می‌گویی!»

آگهی
رویترز
کاخ کنگره آمریکارویترز

بنابراین همیشه این امکان وجود دارد که نمایندگانی در هنگام ایراد سخنرانی رییس جمهوری، مخالفت خود را به گونه‌ای ابراز کنند.

بعد از اتمام سخنرانی ترامپ، انتظار می‌رود استیسی ابرامز به نمایندگی از حزب دموکرات پاسخ رسمی این حزب را به سخنرانی سالانه رییس جمهوری، ایراد کند. احتمال دارد سناتور برنی سندرز نیز که در حال بررسی نامزدی خود برای حضور در رقابت‌های ریاست جمهوری برای بار دوم است، پاسخ خود را به سخنرانی ترامپ ارائه کند.

مدعوین

در سخنرانی سالانه رییس جمهوری آمریکا در برابر کنگره، مرسوم است مدعوینی به عنوان شاهد در سخنرانی حضور داشته باشند. رییس جمهوری معمولا در هنگام ایراد سخنرانی، وقتی به نکته‌ای می‌رسد لحظه‌ای مکث می‌کند تا بر حضور مدعو مورد نظر تاکید کند.

فهرست مدعوین آقای ترامپ شامل اعضای خانواده زوجی است که دادستان مدعی است توسط مهاجران غیرقانونی به قتل رسیده‌اند. تعدادی از مجرمین که با عفو ریاست جمهوری و قوانین اصلاح نظام زندان‌ها آزاد شدند نیز حضور خواهند داشت. علاوه بر این افراد، یکی از کارمندان وزارت خارجه که بر روی پرونده‌های قاچاق انسان کار می‌کند و همین‌طور خانواده قربانیان تیراندازی در کنیسه در پترزبورگ قرار است در سخنرانی امشب حضور داشته باشند.

قانون‌گذاران دموکرات‌ نیز می‌توانند مهمانانی را از سوی حزب خود برای حضور در سخنرانی دعوت کنند. در سخنرانی امشب، فهرست مهمانان حزب دموکرات شامل خانواده‌هایی است که تغییر قوانین مهاجرتی آمریکا و خشونت با سلاح گرم بر زندگی آن‌ها تاثیر گذاشته است.

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ و دموکرات‌ها برای پایان موقت تعطیلی دولت فدرال به توافق رسیدند

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد