Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشورهای اروپایی گوایدو را به‌ عنوان رئیس‌ جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند

کشورهای اروپایی گوایدو را به‌ عنوان رئیس‌ جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای اروپایی گوایدو را به‌ عنوان رئیس‌ جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند

آگهی

با اتمام مهلت هشت روزه اتحادیه اروپا به رئیس جمهور ونزوئلا، شماری از کشورهای اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، هلند، اتریش، دانمارک، پرتغال و سوئد خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در سفر ژاپن به سر می برد ضمن اعلام به رسمیت شناختن آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا گفت: « از حالا به بعد آقای گوایدو کسی است که ما با او درباره برگزاری انتخابات صحبت خواهیم کرد و از وی انتظار داریم هرچه سریع تر پروسه برگزاری انتخابات را آغاز کند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز روز دوشنبه ۴ فوریه با انتشار توییتی ضمن حمایت از حق شهروندان ونزوئلا در اظهار آزادانه و دموکراتیک نظرات خود، اعلام کرد کشورش آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت می شناسد تا وی مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم سازد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، نیز در پیامی تلوزیونی اعلام کرد این کشور خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

رویترز
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان که در سفر ژاپن به سر می برد با به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا خواهان برگزاری انتخابات آزاد در این کشور شده است.رویترز

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، با انتشار توییتی نوشت: «نیکلاس مادورو در ظرف مهلت هشت روزه که تعیین کرده بودیم انتخابات را برگزار نکرد. بنابراین بریتانیا و متحدین اروپایی اش از اکنون گوایدو را تا زمان برگزاری انتخابات معتبر به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت.»

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، نیز با اعلام اینکه این کشور برای تحقق صلح و دموکراسی در ونزوئلا اقدامات آتی دیگری شامل وضع تحریم ها را در نظر دارد به خبرنگاران گفت: «مردم ونزوئلا مستحق آینده ای بهتر هستند. آن ها به اندازه کافی سختی کشیده اند و رژیم مادورو باید تمام شود. اکنون زمان انتخابات عادلانه و آزاد است.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، با انتشار توییتی اعلام کرد این کشور آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد. .

ژان ایو لودوریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز دوشنبه ۴ فوریه اعلام کرد: «با امتناع رئیس جمهور مادورو از برگزاری انتخابات شفاف در ونزوئلا، ما آقای گوایدو را واجد ظرفیت و مشروعیت برگزاری انتخابات آزاد می دانیم.»

وزرای خارجه سوئد، اتریش، هلند، پرتغال و دانمارک نیز در بیانیه هایی مشابه با به رسمیت شناختن آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا خواستار برپایی انتخابات آزاد در این کشور شده اند.

پیشتر نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، ضرب الاجل هشت روزه اتحادیه اروپا را برای برگزاری انتخابات آزاد رد کرده بود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز با انتشار توییتی اقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته است.

روسیه که از آقای مادورو حمایت می کند در واکنش به حرکت هماهنگ کشورهای اروپایی در روز دوشنبه، این اقدام را «مداخله خارجی» خواند و گفت که مسائل سیاسی داخلی ونزوئلا باید به دست ونزوئلایی ها حل و فصل شود.

در همین حال خبر می رسد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای واحد آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.

بیشتر بخوانید:

پیش نویس قطعنامه دائر بر به رسمیت شناختن آقای گوایدو توسط اتحادیه اروپا تهیه شده است و انتظار می رود اگر تا ظهر دوشنبه به وقت غرب اروپا مورد اعتراض ۲۸ کشور عضو قرار نگیرد، به عنوان موضع رسمی اتحادیه اعلام شود.

کشورهای عضو اتحادیه پیشتر درباره نحوه موضع گیری در قبال وضعیت ونزوئلا اختلاف نظر داشتند. شماری از این کشورها درباره بدعت تازه به رسمیت شناختن یک رهبر خودخوانده محتاط بوده اند.

ونزوئلا به رغم داشتن منابع فراوان نفتی، به دلیل سوءمدیریت دولتی اکنون در وضعیت اقتصادی وخیمی به سر می‌برد و بحران مالی این کشور را فرا گرفته است.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تاکنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به‌ رسمیت شناخت

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد