روسیه: حل مشکل ونزوئلا آری، مداخله نه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
روسیه: حل مشکل ونزوئلا آری، مداخله نه
روسیه: حل مشکل ونزوئلا آری، مداخله نه   -  کپی رایت  رویترز

روسیه می‌گوید تلاش جامعه جهانی باید متوجه رفع معضلات در ونزوئلا باشد، نه مداخله «ویرانگر» در امور این کشور.

الکساندر شچتینین، رئیس اداره آمریکای لاتین وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه ۱۴ بهمن به خبرگزاری اینترفکس گفت: «هدف جامعه بین‌الملل باید روی کمک به حل معضلات اقتصادی و اجتماعی در ونزوئلا متمرکز شود، بدون آن که به مداخله ویرانگر فرامرزی بینجامد.»

به نظر می‌رسد این سخنان واکنشی به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا باشد. دونالد ترامپ ساعاتی پیش در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس گفته بود که گسیل نیروهای نظامی به ونزوئلا یک «گزینه» است.

روز شنبه همچنین کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از فرماندهان نظامی ارتش ونزوئلا دعوت کرده بود تا به مخالفان رئیس جمهور بپیوندند. ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، یکی از فرماندهان ارشد نیروی هوایی ونزوئلا به نام فرانسیسکو یانز با انتشار ویدئویی ضمن اعلام سرپیچی از مادرور، اعلام کرده بود که به اردوی مخالفان پیوسته است.

رویترز
تجمع هواداران خوان گوایدو در کاراکاس، شنبه ۱۳ بهمنرویترز

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

تازه‌ترین مواضع آمریکا و روسیه درباره بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا در حالی بیان می‌شود که روز گذشته هزاران تن از مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری و نیز موافقان او با حضور در خیابان‌های کاراکاس بار دیگر دست به یک وزن‌کشی سیاسی زدند. این تجمع همزمان با بیستمین سالگرد «انقلاب بولیواری» ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین ونزوئلا برگزار شد.

نیکلاس مادورو در جمع هواداران خود خواستار برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی شد. این پیشنهاد به هدف حذف خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا مطرح می‌شود که در حال حاضر ریاست مجلس ملی را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید: