Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش کنترل کابل بر خاک افغانستان همزمان با مذاکرات صلح آمریکا و طالبان

 کاهش کنترل کابل بر خاک افغانستان همزمان با مذاکرات صلح طالبان
کاهش کنترل کابل بر خاک افغانستان همزمان با مذاکرات صلح طالبان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پایان ماه اکتبر سال گذشته تنها ۵۳ درصد از ۴۰۷ منطقه مختلف افغانستان تحت کنترل دولت قرار داشت؛ این در حالیست که به اعتقاد کارشناسان این میزان هم اکنون بسیار کاهش یافته است.

آگهی

به‌رغم افزایش شمار حملات هوایی نیروهای آمریکایی به مواضع شورشیان در افغانستان، دولت کابل به تدریج در حال از دست دادن وسعت کنترل خود بر خاک این کشور است.

بنا به گزارشی که روز پنجشنبه از سوی منابع آمریکایی منتشر شد این وضعیت ناپایدار امنیتی در افغانستان در حالی رسانه‌ای می شود که چند روز پیش نمایندگان واشنگتن و گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ هفده ساله در افغانستان با یکدیگر ملاقات و گفتگو کرده بودند.

بر اساس گزارش بازرس ویژه آمریکا در امر بازسازی افغانستان در پایان ماه اکتبر سال گذشته تنها ۵۳ درصد از ۴۰۷ منطقه مختلف این افغانستان تحت کنترل دولت قرار داشت؛ این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان این میزان هم اکنون بسیار کاهش یافته است.

از سوی دیگر به موجب اطلاعات و داده هایی که از سوی هیئت مامور ناتو در افغانستان تهیه شده حدود ۶۴ درصد از ساکنان این کشور در تاریخ یاد شده در مناطقی زندگی می کردند که تحت کنترل دولت قرار داشت در حالی که این آمار در مقایسه با سه ماه نخست سال پیش از آن نزدیک به ۳ درصد کاهش نشان می دهد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در واکنش به گزارش منتشر شده از سوی بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان به نوعی بر اولویت اصلی یعنی تمرکز بر هدف ترسیم شده از سوی کاخ سفید مبنی بر پایان دادن به جنگ در افغانستان تاکید کرده است.

مسئولان پنتاگون در این خصوص به گفتگو و مذاکره با گروه طالبان اشاره کرده اند که عملا از تابستان سال گذشته به صورت مستقیم و رو در رو صورت گرفته است . در تازه‌ترین دور این گفتگوها که شش روز در قطر به طول انجامید زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان از دستیابی به توافق‌هایی میان دو طرف خبر داد.

بیشتر بخوانید:

در گزارش بازرس ویژه آمریکا در امر بازسازی افغانستان همچنین به افزایش شمار حملات هوایی آمریکا طی یازده ماه نخست سال گذشته میلادی اشاره و تاکید شده است که در طول عملیات هوایی انجام شده نزدیک به هفت هزار بمب به روی مناطق مختلف خاک این کشور ریخته شده است.

این آمار نشان می دهد که جنگنده‌های آمریکایی و یگان‌های هوایی تحت رهبری آمریکا در خاک افغانستان بیش از ۵۰ درصد بیش از سال ۲۰۱۷ و پنج برابر بیش از سال ۲۰۱۶ مواضع شورشیان در مناطق مختلف این کشور را مورد حمله قرار داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خط سرخ من؛ زنان افغان در شبکه‌های اجتماعی از حقوق خود در مذاکرات صلح دفاع می‌کنند

سندی از مالیات‌گیری طالبان از مردم در غزنی افغانستان

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد