نیکولاس مادورو: ترامپ به کلمبیا دستور قتل مرا داده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیکولاس مادورو: ترامپ به کلمبیا دستور قتل مرا داده است
کپی رایت  Miraflores Palace/Handout via REUTERS

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا همتای آمریکایی خود را متهم کرد که فرمان قتل او را صادر کرده است.

او در جریان گفتگو با خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه ادعا کرد که دونالد ترامپ به کلمبیا دستور داده است که او را به قتل برسانند. آقای مادورو گفت: «بی‌تردید دونالد ترامپ دستور قتل من را صادر کرده و به دولت کلمبیا و مافیای کلمبیا دستور داده است تا من را بکشند.»

این ادعا از سوی بوگوتا و واشنگتن رد شده است. با این وجود این هفته پس از آنکه تصویری از جان بولتون در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد که نشان می‌داد مشاور امنیت ملی آقای ترامپ یادداشتی با مضمون «اعزام ۵ هزار سرباز به کلمبیا» را در کاخ سفید حمل می‌کرده است، گمانه‌زنی‌ها دربارۀ اقدام نظامی آمریکا علیه ونزوئلا افزایش یافت.

دونالد ترامپ نیز در یکی از آخرین پیام‌های توییتری خود به شهروندان آمریکا هشدار داد که با توجه به ناآرامی‌های اخیر، از سفر به ونزوئلا خودداری کنند.

آقای مادوروی ۵۶ ساله که با بزرگترین چالش حکومتیِ ۶ سال اخیر خود یعنی از زمان جانشینی هوگو چاوز روبروست، در تلاش است علاوه بر وارد کردن اتهاماتی به آمریکا و کلمبیا، با تحت فشار گذاشتن خوان گوآیدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهوری خودخواندۀ ونزوئلا که از حمایت آمریکا برخوردار است، کنترل بر کشورش را حفظ کند. دیوان عالی ونزوئلا نیز فرمان ممنوع‌الخروج بودن آقای گوآیدو را صادر و حسابهای بانکی او را مسدود کرده است.

چین و روسیه که میلیاردها دلار در ونزوئلا، دارندۀ بزرگترین ذخایر اثبات شده نفتی جهان سرمایه گذاری کرده‌اند، از خوان گوآیدو خواسته‌اند تا از درخواست خود مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام صرف‌نظر کند و میانجیگری روسیه برای حل و فصل بحران ونزوئلا را بپذیرد.

بیشتر بخوانید: