Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از یک سایت موشکی در مرکز عربستان

تصاویر ماهواره‌ای از یک سایت موشکی در مرکز عربستان
تصاویر ماهواره‌ای از یک سایت موشکی در مرکز عربستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته این کارشناسان، دولت ریاض در حالی که منتقد برنامه موشکی ایران است، به نظر می‌رسد که خودش هم به دنبال اجرای یک برنامه موشکی مشابه است.

آگهی

عربستان احتمالا یک برنامه موشکی پنهان دارد و خود را برای آزمایش موشک بالستیک آماده می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از منطقه‌ای واقع در مرکز عربستان سعودی می‌نویسد کارشناسان بر این باورند که تصاویر به دست آمده «به طور قطع» مربوط به یک پروژه موشکی در این کشور است.

به گفته این کارشناسان، دولت ریاض در حالی که منتقد برنامه موشکی ایران است، به نظر می‌رسد که خودش هم به دنبال اجرای یک برنامه موشکی مشابه است. محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سال گذشته گفته بود اگر ایران به سلاح هسته‌ای مجهز شود، دولت سعودی نیز در ساخت تسلیحات هسته‌ای تردید نخواهد کرد. موشک‌های بالستیک قادرند کلاهک‌های اتمی را به اهدافی تا فاصله هزاران کیلومتری برسانند.

بیشتر بخوانید:

در تصاویر مورد استناد آسوشیتدپرس یک پایگاه نظامی در عمق خاک عربستان دیده می‌شود که گویا در آن موشک‌های بالستیک آزمایش و «احتمالا» تولید می‌شوند.

هنوز مقام‌های سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به این خبر واکنشی نشان نداده و اطلاعاتی در اختیار آسوشیتدپرس نگذاشته‌اند.

یکی از کارشناسانی که تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده از سایت موشکی عربستان را بررسی کرده در گفتگو با آسوشیتدپرس برنامه موشکی حکومت سعودی را «نگران‌کننده» خوانده و گفته است: «جاه‌طلبی‌های موشکی دولت ریاض را نباید دست کم گرفت».

این تصاویر از منطقه‌ای در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض دو روز پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، اما نخستین بار هفته‌نامه نظامی «جینز دیفنس» در سال ۲۰۱۳ آن را افشا کرده بود. این هفته‌نامه در آن زمان نوشته بود که دو سکوی پرتاب موشکی در این پایگاه که عربستان آنها را از چین خریده است، به سوی ایران و اسرائیل نشانه‌گیری شده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

تصاویری که در ماه نوامبر گذشته از ماهواره به دست آمده نشان می‌دهد که تأسیسات موجود در این سایت برای ساخت موشک به حد کافی گنجایش دارد. همچنین در گوشه‌ای از سایت یک سکوی آزمایش برای موتور راکت و یک موشک آزمایش شده خوابیده در کنار آن نیز به وضوح دیده می‌شود. به باور کارشناسان، برای کشورهایی که می‌خواهند موشک تولید کنند، انجام چنین آزمایش‌هایی یک امر حیاتی است.

آسوشیتدپرس
تصاویر ماهواری از پایگاه موشکی عربستانآسوشیتدپرس

مایکل المن، عضو ارشد بخش دفاع ضدموشکی در مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی واشنگتن نیزضمن بررسی تصاویر ماهواره‌ای وجود این پایگاه در عربستان را تأیید کرده است.

اکنون پرسش اینجاست که آیا عربستان فناوری تولید موشک را دارد یا نه. آقای لویس به آسوشیتدپرس گفته است که طرح سکوی مشاهده شده در عربستان بسیار شبیه مدل چینی است که البته کمی از آن کوچک‌تر است. هوا چون‌یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به پرسش آسوشیتدپرس در این زمینه گفته است: «من تاکنون هرگز چنین چیزی نشنیده‌ام که چین در ساخت موشک به عربستان کمک کرده باشد.»

آسوشیتدپرس همچنین می‌نویسد انگیزه اصلی رویکرد موشکی عربستان رقابت با ایران است. بیشتر هواپیماهای جنگی ایران قبل از انقلاب از کشورهای غربی خریداری شده‌اند. اما عربستان جنگنده‌های مدرن اف۱۵، تایفون و تورنادو دارد و اکنون می‌خواهد با دستیابی به موشک، از ایران در این زمینه پیشی بگیرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به گفته آقای المن با آن که عربستان خلبانان ماهری دارد اما در زمینه لجستیک همچنان نیازمند آمریکاست. او به آسوشیتدپرس می‌گوید: «امروز آنها (سعودی‌ها) به شدت به حمایت مستقیم آمریکا وابسته‌اند. اما هیچ تضمینی هم وجود ندارد که توان آمریکا و نقش حمایتی این کشور برای سعوی‌ها در حمله به ایران مفید باشد. بنابراین برنامه موشکی می‌تواند راهی برای خلاصی عربستان از این نگرانی‌ها باشد.»

آگهی

شیعیان حوثی یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند، تاکنون با موشک به عربستان حمله کرده‌‌اند و برخی از موشک‌های آنان تا ریاض هم رسیده است. کشورهای غربی، سازمان ملل و برخی کارشناسان می‌گویند این موشک‌ها را ایران در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد، اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

با این همه مؤسسه پژوهشی آمریکایی استراتفور با انتقاد از برنامه موشکی عربستان می‌گوید در حالی که آمریکا و متحدان غربی‌اش به دنبال محدود کردن برنامه موشکی ایران هستند، فعالیت موشکی عربستان تنها وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند. در واقع چنانچه عربستان سعودی به مرحله آزمایش موشکی برسد، آمریکا تحت فشار قرار خواهد گرفت که همان تحریم‌های ایران را علیه دولت پادشاهی سعودی نیز به کار گیرد.

آمریکا تاکنون به دلیل کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه نیز برای تحریم آمریکا یا تعلیق فروش سلاح به این کشور تحت فشار قرار گرفته بود.

آگهی
آسوشیتدپرس
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودیآسوشیتدپرس

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در واکنش به تلاش «ناکام» برای پرتاب ماهواره: حال ناهید ۱ خوب است

خرید تازه عربستان از آمریکا: سامانه موشکی ۱۵ میلیارد دلاری

پادشاه عربستان سعودی از جامعه جهانی خواست تا به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران پایان دهد