Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

میزبانی احتمالی ترامپ از دانش‌آموزانی که به بومیان آمریکا توهین کردند

میزبانی احتمالی ترامپ از دانش‌آموزانی که به بومیان آمریکا توهین کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سارا سندرز، دبیر بخش مطبوعات کاخ سفید نیز گفته «کاخ سفید دانش‌آموزان مدرسه کنتاکی را شناسایی کرده و پیام حمایت ما به آنها رسیده است. در همین حال رییس‌جمهوری نیز می‌تواند دانش‌آموزان را به کاخ سفید دعوت کند.»

آگهی

ویدیوی کوتاهی از رویارویی گروهی از دانش‌آموزان با بومیان آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی چرخید و واکنش‌هایی نیز به دنبال داشته است. روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در توئیتی از این دانش‌آموزان حمایت کرد. حالا دبیر مطبوعاتی کاخ سفید نیز اعلام کرده که احتمالا ترامپ در کاخ سفید این دانش‌آموزان را ملاقات خواهد کرد، البته پس از پایان تعطیلی دولت.

دانش‌آموزان در این ویدیو کلاه‌های قرمز انتخاباتی دونالد ترامپ را بر سر داشتند با همان شعار معروف «آمریکا را بار دیگر بزرگ می‌کنیم.»

ترامپ در تویت‌اش با نام آوردن از نیک سندمان دانش‌آموزی که در تصاویر ویدیویی با یکی از بزرگان قبیله اوماها مواجه شده بود، اعلام کرده «دانش‌آموزان به نماد اخبار جعلی تبدیل شده‌اند. نیک و دانش‌آموزان دبیرستان کاوینگتن توجه جهان را به خود جلب کرده‌اند و من می‌دانم که آنها از این مساله برای بهبود وضعیت در آینده استفاده می‌کنند، اینکه آدم‌ها را به کنار یکدیگر بیاورند. این اتفاق با ناخوشایندی شروع شد اما می‌تواند به یک رویا ختم شود.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در تصاویر منتشر شده صحنه‌هایی از مواجهه دانش‌آموزانی منتشر شده که با یک فعال حقوق بومیان آمریکا و یک کهنه سرباز که قصد میانجیگری داشته برخورد داشته اند.

سخنان دو سوی ماچرا بعد از انتشار ویدیو

بعد از انتشار ویدیو و انتقادها به نحوه برخورد نیک سندمان با فیلیپس او در یک گفت وگوی ویدیویی اعلام کرد که تقصیری متوجه او و دیگر دانش‌آموزان نبوده بلکه تقصیر بزرگ‌ترها است. او گفته «نمی‌خواستم به آقای فیلیپس توهین کنم بلکه مایلم با او حرف بزنم و برای او احترام قائل هستم»

این نوجوان دبیرستانی همچنین افزود:‌ «من حق داشتم آنجا بایستم. من هیچ بی‌احترامی به ایشان نکردم. ای کاش اصلا این اتفاق‌ها نمی‌افتاد.» رسانه‌های آمریکایی خبر داده‌اند که به دنبال انتشار این ویدیو این نوجوان با فشارهای زیاد اجتماعی مواجه شده است.

با این حال ناتان فیلیپس یکی از بزرگان قبیله اوماها که در ویدیوی منتشر شده دیده می‌شود نیز در یک بیانیه اعلام کرده «او{نیک سندمان} برای مدت طولانی به من خیره شده و عذرخواهی هم نکرد.»

از قرار معلوم یک گروه چهار نفره رنگین پوست که خود را یهودی اسرائیلی معرفی کرده اند هم در ابتدای درگیری بوجود آمده نقش داشته و به داشن آموزان سفید دشنام داده بودند.

دانش‌آموزان را به کاخ سفید می‌آوریم

سارا سندرز، دبیر بخش مطبوعات کاخ سفید نیز گفته «کاخ سفید دانش‌آموزان مدرسه کنتاکی را شناسایی کرده و پیام حمایت ما به آنها رسیده است. در همین حال رییس‌جمهوری نیز می‌تواند دانش‌آموزان را به کاخ سفید دعوت کند.»

او همچنین افزوده که «اگر رییس‌جمهوری بخواهد آنها را به کاخ سفید دعوت کند زمان آن پس از پایان یافتن تعطیلی دولت آمریکا خواهد بود.»

دست‌انداختن یکی از بزرگان قبیله اوماها

دانش‌آموزانی از دبیرستان کاتولیک کوینگتن در شمال کنتاکی در حالی در فیلم دیده می‌شوند که مشغول دست‌انداختن گروهی از بومیان آمریکا هستند. البته رویترز گزارش داده که مسوولان این دبیرستان به دنبال انتشار ویدیو در شبکه‌های اجتماعی از برخورد دانش‌آموزان با بومیان آمریکایی عذر خواهی کرده‌اند.

بومیان آمریکا جمعه هفته پیش در واشنگتن دی‌سی تظاهرات کردند. نخستین تصاویر مربوط به این حادثه به طور وسیعی در شبکه‌های اجتماعی چرخید. خیلی‌ها با کلاه قرمز انتخاباتی ترامپ و با شعار معروف «آمریکا را بار دیگر بزرگ می‌کنیم.» فریاد می‌زدند و گروهی از بومیان آمریکا را دوره کرده‌اند. یکی از دانش‌آموزان دبیرستانی بعدتر با نام نیک سندمان شناسایی شد. نیک گفته بود که با یک بومی آمریکایی روبه‌رو شده است. سندمان در چند قدمی ناتان فیلیپس یکی از بزرگان قبیله اوماها ایستاده بود و وقتی فیلیپس آواز می‌خواند و طبل می‌زد، فیلیپس را دست انداخته بود.

تظاهرات بومیان آمریکایی بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده، در نزدیکی محل بنای یادبود آبراهام لینکلن در واشنگتن، نزدیک کاخ سفید و ساختمان کنگره برگزار شده بود. البته برخی رسانه‌های آمریکا هم می‌گویند که ویدیوی کوتاه منتشر شده همه چیز نیست و آن روز گروه‌های مختلفی آنجا حاضر بودند و باید همه فیلم‌ها و حرف‌ها را شنید و قضاوت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

گوگل حذف دائمی سابقه «موقعیت مکانی» کاربران را آغاز می‌کند