Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سرکوب خشونت بار معترضان در زیمبابوه؛ ۱۶ کشته و صدها زخمی

سرکوب خشونت بار معترضان در زیمبابوه؛ ۱۶ کشته و صدها زخمی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان ۳ روز اعتصاب عمومی در این کشور که به درخواست سندیکای اصلی زیمبابوه (ZCTU) آغاز شد، ۶۸ نفر با شلیک تیر زخمی و بیش از ۶۰۰ نفر دستگیر شده‌اند.

آگهی

در جریان اعتراضات به افزایش قیمت سوخت در زیمبابوه، از اوایل هفته جاری تاکنون دست کم ۱۶ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

همچنین در جریان ۳ روز اعتصاب عمومی در این کشور که به درخواست سندیکای اصلی زیمبابوه (ZCTU) آغاز شد، ۶۸ نفر با شلیک تیر زخمی و بیش از ۶۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. سازمان‌های مستقل همچنین از زخمی شدن ۱۷۰ نفر در جریانی ۳ روز اعتصاب خبر داده‌اند و می‌گویند پلیس با خشونتی بی‌سابقه با اعتصاب‌کنندگان رفتار کرده است.

اعتراض به افزایش قیمت سوخت در زیمبابوه هفته‌هاست که ادامه دارد و از اوایل هفته جاری برخورد خشن پلیس با معترضان افزایش یافته است.

سازمان‌های حقوق بشری بویژه دیده‌بان حقوق بشر به استفاده بی‌تناسب و بیش از حد پلیس از خشونت علیه مردم اعتراض کرده‌اند. اتحادیه اروپا نیز پنجشنبه شب به استفاده «نامتناسب» پلیس از خشونت در مقابله با مردم اعتراض کرد.

اتحادیه اروپا از مقامات زیمبابوه خواسته است که موازین حقوق بشری و قانونی را در ارتباط با دستگیرشدگان رعایت کند. اتحادیه اروپا همچنین از دولت زیمبابوه خواسته است که تحقیقات جدی‌تری درباره کشته‌شدگان اعتراضات روزهای اخیر انجام دهد.

از سوی دیگر بزرگترین اپراتور تلفن همراه زیمبابوه (Econet Wireless) روز جمعه اعلام کرد که مقامات به این شرکت دستور داده‌اند دسترسی به اینترنت را در این کشور که در روزهای گذشته خشونت‌های گسترده‌ای را شاهد بوده، تا اطلاع ثانونی قطع کند.

اینترنت برای برخی از مناطق کشور در اوایل هفته جاری قطع شد و منتقدان می‌گویند دولت با این اقدام قصد دارد مانع انتشار تصاویر برخورد خشونت‌بار پلیس با معترضان در سراسر جهان شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار اتوبوس در زیمبابوه بیش از ۴۰ کشته برجای گذاشت

زیمباوه:‌ اعلام پیروزی منانگاگوا در انتخابات و اعتراض مخالفان دولت

زیمبابوه؛ شش کشته در تظاهرات اعتراض آمیز پس از انتخابات