طالبان: اگر واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات صلح خارج می شویم

 طالبان: واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات خارج می شویم
طالبان: واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات خارج می شویم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرستاده ویژه واشنگتن در مذاکرات صلح افغانستان یک روز پس از ورود به کابل از طالبان خواست که با نمایندگان دولت مرکزی در این کشور وارد گفتگو شوند.

آگهی

طالبان تهدید کرد در صورتی که آمریکایی ها بخواهند از مسئله خروج نظامیان خود از خاک افغانستان طفره بروند از مذاکرات صلح خارج خواهند شد.

خروج نیروهای خارجی همواره به عنوان یکی از شروط اصلی گروه طالبان برای شرکت در مذاکرات صلح و پایان دادن به جنگ هفده ساله در این کشور مطرح بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیشتر در گفتگو با خبرگزاری رویترز ضمن مخالفت قاطعانه با حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرده بود: «به محض خروج نیروهای خارجی و انعقاد توافقنامه صلح، شاهد اعلام یک عفو عمومی خواهیم بود.»

این گروه اسلامگرا در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد تاکید کرد که در صورت مواجه با عدم حسن نیت از سوی آمریکا و نیز تداوم اعمال فشار های غیرمشروع واشنگتن از مذاکرات و گفتگو های جاری برای پیشرفت به سوی یک صلح واقعی در افغانستان کنار خواهد کشید.

تهدید گروه طالبان یک روز پس از حمله ای انتحاری در شهر کابل مقابل «منطقه سبز»، اقامتگاه کارمندان خارجی در پایتخت افغانستان مطرح می شود که دست کم چهار کشته و بیش از یکصد مجروح برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

مسئولان بلند پایه طالبان هفته گذشته چهارمین دور گفتگوهای صلح افغانستان با حضور زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه آمریکا در این گفتگو ها را به دلیل آنچه «ناهماهنگی و عدم توافق بر سر دستور کار مذاکرات» عنوان شد، لغو کرده بودند.

آقای خلیل زاد که پیشتر با نمایندگان طالبان نشست های متعددی را برگزار کرده روز سه شنبه پس از گفتگو با مقام های رسمی چند کشور از جمله هند، امارات متحده عربی و چین وارد کابل شد.

فرستاده ویژه واشنگتن در مذاکرات صلح افغانستان یک روز پس از ورود به کابل از طالبان خواست که با نمایندگان دولت مرکزی در این کشور وارد گفتگو شوند.

به گفته زلمی خلیل زاد «مسیر صلح» نیازمند آن است که طالبان به صورت مستقیم با دیگر اقشار و گروهای افغان که نمایندگان دولت نیز جزو آنها هستند، وارد مذاکره شوند، مسئله ای که اسلامگرایان طالب تاکنون تن به آن نداده اند.

به گفته سفیر آمریکا در کابل، آقای خلیل زاد در ادامه ضمن تاکید بر گفتگو رو در روی طالبان با نمایندگان دولت مرکزی تصریح کرده است که کلیه شرکای منطقه ای بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند.

سفر دوره ای زلمی خلیل زاد به منطقه که روز سه شنبه با ورود به کابل همراه شد در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه دسامبر اعلام کرد که کشورش قصد دارد نیمی از ۱۴ هزار نظامی خود را به زودی از خاک افغانستان خارج کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مغز متفکر حملۀ طالبان به پایگاه نظامی ولایت وردک کشته شد

دولت افغانستان: پایان جنگ بدون گفتگوی طالبان با دولت یک رویاست

طالبان: با ایرانی‌ها درباره افغانستان «پس از اشغال» گفتگو کردیم