Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ترامپ می تواند دیوار مکزیک را با اعلام وضعیت اضطراری بسازد؟

آیا ترامپ می تواند دیوار مکزیک را با اعلام وضعیت اضطراری بسازد؟
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در قانون وضعیت اضطراری ملی آمریکا که در سال ۱۹۷۶ به تصویب کنگره رسیده است تعریف مشخصی از آنچه می تواند وضعیت اضطراری تلقی شود ارائه نشده است.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با ادامه تعطیلی دولت فدرال تاکید کرده است که فعلا قصد ندارد برای ساخت دیوار در مرز مکزیک وضعیت اضطراری اعلام کند.

بخش عمده ای از دولت فدرال ایالات متحده از بیش از سه هفته پیش تاکنون به دلیل اختلاف دونالد ترامپ با رهبران دموکراتها در کنگره بر سر تامین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک تعطیل شده است.

رئیس جمهوری آمریکا بر کسب بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری برای ساخت دیوار در مرز مکزیک اصرار می ورزد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هر چند دونالد ترامپ از احتمال اعلام وضعیت اضطراری سخن گفته اما او به جزئیات احتمالی این طرح اشاره نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که «افزایش قاچاق مواد مخدر، جرم و جنایت و قاچاق انسان» در مرز با مکزیک این امکان را به او می دهد تا وضعیت اضطراری اعلام کند.

سخنان دونالد ترامپ در مورد اعلام وضعیت اضطراری در مرز مکزیک باعث شده است بحث هایی درباره جنبه قانونی چنین اقدامی مطرح شود.

عکس از آسوشیتدپرس
کاخ سفیدعکس از آسوشیتدپرس

اعلام وضعیت اضطراری چه کمکی به ساخت دیوار خواهد کرد؟

بسیاری از روسای جمهور سابق آمریکا پیش از این وضعیت اضطراری اعلام کرده بودند. به عنوان مثال جورج دبلیو بوش پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ وضعیت اضطراری اعلام کرده بود. باراک اوباما نیز در سال ۲۰۰۹ به دنبال شیوع آنفلونزای خوکی وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در قانون وضعیت اضطراری ملی آمریکا که در سال ۱۹۷۶ به تصویب کنگره رسیده است تعریف مشخصی از آنچه می تواند وضعیت اضطراری تلقی شود ارائه نشده است.

مهمترین بحث حقوقی در مورد اعلام وضعیت اضطراری تعیین قوانینی است که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال اعلام شرایط فوق العاده می تواند از آنها استفاده کند.

یکی از قوانینی که دونالد ترامپ به طور بالقوه می تواند از آنها استفاده کند قانونی است که به وزیر دفاع ایالات متحده اجازه می دهد با استفاده از بودجه ارتش، ساخت و سازهای لازم برای دفاع از امنیت ملی را انجام دهد. یکی دیگر از قوانین موجود به وزیر دفاع اجازه می دهد که در وضعیت اضطراری از دیگر قوای نظامی برای طرح های ساخت و ساز استفاده کند.

پیش از این گزارشی منتشر شده بود مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا بخش فنی و مهندسی ارتش را مامور کرده است تا احتمال استفاده از بودجه این بخش برای ساخت دیوار در مرز مکزیک را بررسی کند.

عکس از آسوشیتدپرس

مخالفان: غیرقانونی است

بسیاری از دموکراتها و برخی از حقوقدانان بر این باور هستند که رئیس جمهوری آمریکا نمی تواند با اعلام وضعیت اضطراری بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز مکزیک را به دست آورد.

بروس آکرمن، استاد حقوق دانشگاه ییل معتقد است که اعلام وضعیت اضطراری از سوی رئیس جمهوری آمریکا «غیرقانونی» خواهد بود. به گفته وی تصمیم احتمالی دونالد ترامپ برای اعلام وضعیت اضطراری نیروهای نظامی ایالات متحده را در دوراهی انتخاب بین ارتکاب جرم فدرال و یا سرپیچی از تصمیمات فرمانده کل قوا قرار خواهد داد.

آندرو ناپولیتانو، کارشناس قضایی شبکه فاکس نیوز نیز معتقد است رئیس جمهوری «نمی تواند بدون اجازه کنگره پول خرج کند.»

آگهی

موافقان: دموکراتها حسن نیت ندارند، وضعیت اضطراری اعلام شود

در مقابل موافقان اعلام وضعیت اضطراری بر این باور هستند که رئیس جمهوری آمریکا می تواند از این راه زمینه ساخت دیوار در مکزیک را فراهم کند. امری که می تواند منجر به مناقشات سیاسی جدید در کنگره ایالات متحده و و طرح دعوی در دادگاه شود.

برخی از جمهوریخواهان از جمله لیندسی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی رئیس جمهوری را به اعلام وضعیت اضطراری تشویق کرده اند. این سناتور جمهوریخواه بر این باور است که دموکراتها در مذاکره با کاخ سفید در مورد تعطیلی دولت فدرال «حسن نیت» ندارند و دونالد ترامپ باید دیوار مرزی را با اعلام وضعیت اضطراری بسازد.

عکس از آسوشیتدپرس

کنگره آمریکا برای جلوگیری از تصمیم رئیس جمهوری برای اعلام وضعیت اضطراری باید قطعنامه ای تصویب کند که به تائید مجلس نمایندگان و مجلس سنا رسیده باشد. با این حال از نظر برخی حقوقدانان این مصوبه کنگره باید به امضای رئیس جمهوری نیز برسد. امری که تحقق آن (امضای دونالد ترامپ بر پای مصوبه لغو تصمیم خود وی) بعید به نظر می رسد.

اقامه دعوی علیه تصمیم احتمالی رئیس جمهوری آمریکا برای اعلام وضعیت اضطراری نیز وقت گیر خواهد بود و در نهایت نیز می تواند به دیوان عالی آمریکا کشیده شود. جایی که محافظه کاران اکنون دارای اکثریت هستند و دو تن از ۹ قاضی های عضو این دیوان منصوب دونالد ترامپ هستند.

آگهی

از سوی دیگر اختلاف نظر بین موافقان و مخالفان اعلام وضعیت اضطراری در حالی پدید آمده است که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از بررسی حقوقی این مساله در کاخ سفید خبر داده است. به گفته معاون دونالد ترامپ هنوز تصمیمی از سوی مشاور حقوقی کاخ سفید در این مورد گرفته نشده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الاکلنگ‌های صورتی جایگزین ایده دیوار میان مکزیک و آمریکا

ترامپ: مرز مکزیک تا هفته آینده بسته خواهد شد

ترامپ مصوبه مجلس سنا را وتو می‌کند