Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تایلند دختر پناهجوی سعودی را اخراج نمی‌کند

تایلند دختر پناهجوی سعودی را اخراج نمی‌کند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهف در توییتر خود نوشته است که تا زمان دیدار با یک مقام از کمیساریای عالی حقوق بشر از اتاق خود خارج نخواهد شد.

آگهی

دولت تایلند اعلام کرد تصمیم خود مبنی بر استرداد یک دختر پناهجوی سعودی را «به دلایل امنیتی» لغو کرده است.

رهف محمد القنون، دختر ۱۸ ساله تبعه عربستان سعودی که هم اکنون در تایلند در بازداشت به سر می‌برد قرار بود به کویت بازگردانده شود. این زن جوان هنگامی که با خانواده‌اش به کویت سفر کرده بود از فرصت استفاده کرده و با تهیه بلیط تایلند قصد داشت به استرالیا برود، اما پلیس تایلند هنگام ورود او به فرودگاه بانکوک در روز شنبه ۱۵ دی ماه دستگیرش کرد.

ظاهرا رهف محمد القنون که هم اکنون در هتلی واقع در فرودگاه اقامت دارد و گذرنامه‌اش در اختیار پلیس است قصد داشته با سفر به استرالیا درخواست پناهندگی کند. او گفته است که می‌خواهد به دور از قوانین سختگیرانه اسلامی در کشوری «آزاد» زندگی کند و در صورت بازگشت به کشورش با خطر مرگ روبرو خواهد بود.

پلیس تایلند دلیل دستگیری این زن سعودی را نداشتن ویزا برای ورود به تایلند ذکر کرده و سفارت عربستان در تایلند با انتشار بیانیه‌ای گفته است که گذرنامه این شهروند دست خودش است. مقام‌های سفارت عربستان دلیل بازداشت این زن را نداشتن بلیط بازگشت به کشورش ذکر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ناتهاسیری برگمن، وکیل رهف به خبرگزاری فرانسه گفت که روز دوشنبه ۱۷ دی اعتراضی را با هدف جلوگیری از استرداد موکلش تسلیم مقام‌های قضایی تایلند کرده است. او با یادآوری قانون جاری در تایلند گفت: «در صورت وجود شبهه در غیرقانونی بودن بازداشت، می‌توان از دادگاه تقاضا کرد که به آن رسیدگی کند.»

با آن که دختر پناهجوی سعودی مرتبا از مقام‌های تایلندی خواسته تا امکان گفتگوی او با مقام‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را فراهم کنند، اما این امکان هنوز به او داده نشده است. رهف در توییتر خود نوشته است که تا زمان دیدار با یک مقام از کمیساریای عالی حقوق بشر از اتاق خود خارج نخواهد شد.

دیدبان حقوق بشر خواستار لغو تصمیم تایلند به استرداد خانم القنون شده است.

این ماجرا از آن جهت ابعاد گسترده‌ای یافته که عربستان پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی پیشینه ناروشنی در برخورد با اتباع خود در خارج از کشور به جای گذاشته است. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر منتقد سعودی مقیم آمریکا روز دهم مهرماه گذشته برای کارهای اداری وارد ساختمان کنسول‌گری عربستان در استانبول ترکیه شد و در آنجا به قتل رسید. عربستان کشته شدن خاشقجی درون کنسول‌گری را پذیرفته اما تا کنون نه کسی را به عنوان عامل این قتل معرفی کرده و نه اطلاعاتی در مورد سرنوشت جسد مقتول ارائه داده است.

نهادهای حقوق بشری همواره نسبت به تضییع حقوق زنان در عربستان هشدار داده‌اند. زنان در این کشور با برخی محدودیت‌های دولت محافظه‌کار روبرو هستند. آنها همچنین در معرض تهدیدهای خانواده خود در صورت تخطی از قوانین اسلامی و مسايل ناموسی قرار دارند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری یک زن سعودی به جرم بغل کردن خواننده مرد بر روی صحنه

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد

ترس از ممنوعیت ماری‌‌جوانا؛ تصاویری از دختران تایلندی شاهدانه بدست