مالت؛ دو خاندان سعودی با پرداخت میلیون‌ها یورو گذرنامه اروپایی خریده‌اند

مالت؛ دو خاندان سعودی با پرداخت میلیون‌ها یورو گذرنامه اروپایی خریده‌اند
نگارش از Euronews

روزنامه تایم مالتا، پرتیراژترین روزنامه این کشورعضو اتحادیه اروپا اعلام کرده است دولت مالت در ازای دریافت میلیون ها یورو از سوی دو خاندان سعودی برای ده ها عضو این خانواده که هیچگاه به مالت نیامده اند گذرنامه اروپایی صادرکرده است.

دو خانواده ثروتمند سعودی با پرداخت میلیون‌ها یورو ۶۲ گذرنامه اروپایی در جزیره مالت خریداری کرده اند. نام این دو خاندان بزرگ المحیدیب و العجیل است و به ازای هر گذرنامه برای افراد بزرگسال ۶۵۰ هزار یورو و برای کودکان نفری ۲۵ هزار یورو به دولت مالت پرداخت شده است.

دولت مالت پس از افشای این خبر از سوی روزنامه رسمی «تایم مالتا» اعلام کرد که اعطای این گذرنامه ها در راستای پروژه «سرمایه گذاری های شخصی» انجام شده است.

مجله فوربس در سال گذشته میلادی نام این دو خانواده سعودی را در میان ثروتمندترین افراد عربستان و جهان قرار داده بود. سلمان المحیدیب رییس گروه سرمایه گذاری این خانواده، سرمایه ای معادل با سه میلیارد یورو در بانک های سوئیس دارد.

عکس: سلیمان المحیدیب، ثروتمند سعودی

خانواده العجیل نیز پرنفوذترین شرکت سرمایه گذاری بورس در عربستان را دارد. به گفته پرتیراژترین روزنامه مالت بسیاری از اعضای این دوخانواده تاکنون پایشان هم به خاک کشور مالت نرسیده است.

پروژه اعطای ویزاهای بلند مدت، مشهور به ویزاهای «طلایی» و گذرنامه های اروپایی در راستای سرمایه گذاری های شخصی از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده است.

دافنه کاروآنا گالیسیا، روزنامه نگار افشاگر مالتی که در جریان یک ترور(بمبگذاری خودرواش) دو سال سال پیش کشته شد بارها دولت ژوزف موسکات را در زمینه اعطای این ویزا به اعضای گروه های مافیایی و پولشویان و سرمایه داران کشورهای عربی خلیج فارس مورد انتقاد قرارداده بود. نخست وزیر مالت یکی از مظنونان پرونده قتل روزنامه نگار افشاگر مالتی است.

تاکنون اتحادیه اروپا نسبت به اعطای این گذرنامه ها از سوی دولت مالت واکنشی نشان نداده است.

مطالب مرتبط