بحرین هم سفارت خود را در سوریه بازگشایی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 بحرین هم پس از امارات سفارت خود در سوریه را بازگشایی کرد
بحرین هم پس از امارات سفارت خود در سوریه را بازگشایی کرد

در پی بازگشایی سفارتخانه امارات متحده عربی در سوریه، بحرین نیز از راه اندازی دوباره فعالیت دیپلماتیک در دمشق خبر داد.

وزارت امور خارجه بحرین روز جمعه به صورت رسمی اعلام کرد که فعالیت سفارت این کشور در دمشق دوباره از سر گرفته می شود.

تصمیم دو کشور یاد شده برای بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه که بسیاری آنرا نشانه پیروزی سیاسی و دیپلماتیک بشار اسد در منطقه توصیف کرده اند در حالی صورت می گیرد که ارتش و نیروهای هوادار دولت پس از هشت سال مناقشه داخلی اینک کنترل بیش از دو سوم خاک این کشور را در دست دارند و همچنان به تنگ تر کردن محاصره شورشیان و نیروهای جهادی ادامه می دهند.

وزارت امور خارجه بحرین با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به آغاز مجدد فعالیت دیپلماتیک در سفارتخانه خود در دمشق بر اهمینت تقویت نقش کشورهای عربی در حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده است.

برخی منابع پیشتر از تصمیم بحرین برای بازگشایی سفارت خود در دمشق خبر داده و به نقل از منامه خواستار جلوگیری از دخالت خارجی در امور داخلی سوریه شده بودند.

امارات عربی متحده نیز بعد از ظهر پنج‌شنبه بعد از گذشت پنج سال سفارت خود در شهر دمشق را بازگشایی کرد. در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.

سوریه از اواخر سال ۲۰۱۱ تحت تحریم بسیاری از کشورهای عربی، به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس قرار گرفت. این کشورها به بهانه سرکوب معترضان «هوادار دموکراسی» ضمن قطع روابط دیپلماتیمک سفرای خود را از سوریه فراخواندند و سپس به طور آشکار دست به حمایت از اپوزیسیون در تبعید و نیز شورشیان مسلح در این کشور زدند.

پرچم امارات روز پنجشنبه بر فراز سفارتخانه این کشور در دمشق به اهتزار درآمد تا پس از هشت سال آغازی باشد بر پایان تحریم و بایکوت های دیپلماتیک و سیاسی سوریه و همچنین نشانه ای دال بر باقی ماندن بشار اسد در قدرت برغم عدم تمایل کشورهای عربی و قدرت های پرنفوذ منطقه ای.

بیشتر بخوانید: