اروپا برای حل بحران دیپلماتیک قطر دست به کار شد

آخرین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بدون حضور قطر، ۱۸ آذر ۱۳۹۷
آخرین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بدون حضور قطر، ۱۸ آذر ۱۳۹۷ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیخ محمد بن‌عبدالرحمان آل‌ثانی، با اشاره به افول اقتدار شورای همکاری خلیج فارس گفت که «دندان‌های این شورا و دبیر کل آن ریخته است».

آگهی

اتحادیه اروپا در تلاش برای برگزاری نشستی برای پایان دادن به بحران دیپلماتیک قطر است.

«تئودور ویورل ملشکانو»، وزیر امور خارجه رومانی که برای شرکت در مجمع سالانه دوحه به پایتخت قطر سفر کرده است، روز شنبه ۲۴ آذر گفت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاشند تا نشستی را به هدف کمک به حل بحران دیپلماتیک در خلیج فارس برگزار کنند.

عربستان سعودی و چند کشور عربی متحدش به بهانه حمایت قطر از «تروریسم» و پیوند با ایران، از ژانویه سال ۲۰۱۷ تاکنون روابط خود را با این کشور قطع کرده‌اند. کشور پادشاهی قطر این اتهام‌ها را رد کرده است.

رومانی از ابتدای سال آینده میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه بر عهده خواهد گرفت. اتحادیه اروپا تاکنون به طور عملی در این مناقشه دیپلماتیک قطر و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس وارد نشده بود و این نخستین بار است که اراده‌ای برای یافتن راه حل عملی در این زمینه از خود نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

«دندان‌های شورای همکاری خلیج فارس ریخته»

وزیر امور خارجه قطر نیز روز شنبه در جریان نشست دوحه خواستار بازآفرینی تشکل‌های منطقه‌ای و نیز تعیین مجدد اصول حکومت‌داری در کشورهای منطقه شد.

شیخ محمد بن‌عبدالرحمان آل‌ثانی، با اشاره به افول اقتدار شورای همکاری خلیج فارس گفت که «دندان‌های این شورا و دبیر کل آن ریخته است».

شیخ محمد بن‌عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر

وی همچنین اعلام کرد کشورش انتظار دارد تا کویت و سایر کشورهای منطقه در جهت احیای شورای همکاری خلیج فارس و حل بحران در این منطقه همیاری کنند. وزیر خارجه قطر در این زمینه گفت: «امیر آنها [کویت] نقش شایسته‌ای در مدیریت و آرام کردن وضعیت داشته و قطر از وی قدردانی می‌کند. ما همچنان روی کویت و سایر کشورهای منطقه برای برگرداندن شورای همکاری خلیج فارس حساب می‌کنیم، زیرا بر این باوریم که این کشورها با یکپارچگی توان بیشتری خواهند داشت تا با پراکندگی.»

مجمع سالانه دوحه یک نشست دو روزه بین‌المللی است که با شرکت نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان و با هدف گفتگو در مورد مسائل مختلف جهانی همه ساله در پایتخت کشور پادشاهی قطر برگزار می‌شود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به نمایندگی از این کشور در نشست امسال دوحه شرکت دارد.

قطر با آن که از سوی عربستان برای شرکت در آخرین نشست شورای همکاری خلیج فارس رسما دعوت شده بود، نماینده‌ای برای شرکت در این رویداد به ریاض نفرستاد.

از سوی دیگر قطر با اعلام خروج از سازمان کشورهای نفت، اوپک در روز دوشنبه ۱۲ آذر بار دیگر در صحنه سیاست بین‌الملل خبرساز شده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر اولین جنگنده رافال فرانسه را تحویل گرفت

رکورد تجارت ترکیه و قطر شکست

شارل میشل از ریاست شورای اروپا کناره‌گیری می‌کند