Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دانشگاه‌های روسیه از مسکو تا خاور دور؛ مقصد دانشجویان خارجی

دانشگاه‌های روسیه از مسکو تا خاور دور؛ مقصد دانشجویان خارجی
Copyright 
نگارش از Sergey Shcherbakov
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسلم است که همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی این کشور در مسکو نیستند و دانشجویان خارجی نیز به انتخاب شهرهای دیگر حتی در خاور دور روسیه (ناحیه وسیعی در شرق آسیا) تمایل بیشتری دارند.

آگهی

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه از جمله دانشگاه دولتی مسکو (MSU ) از مدت‌ها قبل به عنوان مراکز عامی معتبر در جهان شناخته شده هستند. در دهه نود میلادی به دلیل رکورد اقتصادی، دانشگاه‌های روسیه دوران سختی را پشت سر گذاشتند اما در ده سال اخیر سیستم آموزش عالی در این کشور با تغییرات و پیشرفت‌های زیادی مواجه بوده است.

مدرسه عالی اقتصاد مسکو همین حالا هم یکی از ده دانشگاه برتر روسیه است؛ اما این دانشگاه به همین درجه از پیشرفت بسنده نکرده و در راستای قرار گرفتن در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، «انجمن دانشگاه‌های جهانی» را بنیان گذاشته است. 

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دانشگاه دولتی مسکو (MSU )

راسل چان، پژوهشگر استرالیایی مدرسه عالی اقتصاد می‌گوید: «فکر می‌کنم که روسیه محیط پژوهشی بسیار پویایی دارد که بسیاری در غرب فرصت تجربه آن را نداشته‌اند. من قبلا از مسکو بازدید کرده و تحقیقات انجام شده را دیده بودم. خیلی تحت تاثیر کارهایی قرار گرفتم که در اینجا انجام می‌گیرد.»

این پژوهشگر مقطع فوق‌دکترا در حال تحقیق بر موضوع «اقتصاد مبتنی بر علم عصب‌شناسی» است. اقتصاد عصبی به این موضوع می‌پردازد که چگونه مغر ما گاهی تصمیمات اقتصادی‌ ناگهانی و گاه غیرمنطقی می‌گیرد. درک چگونگی کارکرد مغز در علم اقتصاد رویکردی جدید و نویدبخش بوده و یکی از بهترین مراکز تحقیقات این موضوع در اروپای شرقی در مدرسه عالی اقتصاد مسکو قرار دارد.

موسسه علوم اعصاب‌شناختی با مدیریت واسیلی کلوچاروف، با بسیاری از موسسات اروپایی مانند مدرسه عالی فرانسه در ارتباط است و نزدیک به ۴۰ درصد از دانشجویان این مرکز از کشورهای خارجی برای تحصیل به روسیه می‌آیند.

سفیر دانشجویی مدرسه بازرگانی دانشگاه واریک بریتانیا درباره این رشته می‌گوید: «پیشینه من در علم اقتصاد است اما من هم می‌توانم در علوم شناختی (علومی درباره ذهن و مغز) که با روان‌شناسی اقتصاد و عصب‌شناسی در ارتباط است، تحصیل کنم.»

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

دانشجویان دانشگاه شهر ولادی وستوک در خاور دور

یاروسلاو کوزمینوف، از میدران مدرسه عالی اقتصاد می‌گوید «جذب استعدادهای جوان از سراسر جهان برای ما اهمیت زیادی دارد. ما دوره‌های زمستانی و تابستانی متعددی داریم برای دعوت کردن از دانشجویان خارجی جهت تحصیل در رشته مورد علاقه‌شان داریم. همچنین در زمینه برگزاری مسابقات و رقابت‌های علمی، ما انجمن دانشگاه‌های جهانی را راه‌اندازی کردیم که عرصه خوبی برای جذب استعدادهاست.»

حدود ۳۰۰ هزار دانشجوی خارجی در روسیه تحصیل می‌کنند. البته همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی این کشور در مسکو نیستند و دانشجویان خارجی نیز به انتخاب شهرهای دیگر حتی در خاور دور روسیه (ناحیه وسیعی در شرق آسیا) تمایل بیشتری دارند. مانند ساندورو دانشجوی برزیلی که در دانشگاه شهر ولادی وستوک در «خاور دور» درس می‌خواند. در پردیس این دانشگاه ۲۵ هزار دانشجو به تحصیل در رشته‌های مختلف مشغولند و نزدیک به ۱۵ درصد آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

دانشگاه شهر ولادی وستوک در «خاور دور»

ساندرو آرازو دانشجوی برزیلی این دانشگاه می‌گوید: «در آمریکای جنوبی تحصیل بسیار گران است. بعضی اوقات هزینه‌ای که اینجا برای یک سال می‌پردازیم در آمریکای جنوبی هزینه یک ماه است. به همین دلیل بسیاری از مردم آمریکای کشورهای جنوبی مانند برزیل، کلمبیا یا اکوادور به روسیه می‌آیند.»

ساندرو درباره روند ثبت‌نام و گرفتن پذیرش در این دانشگاه می‌گوید: «من همه کارها از جمله پر کردن فرم درخواست و ویزا را از طریق اینترنت انجام دادم. خیلی آسان بود. همه کارها را خودم انجام دادم.»

وبسایتی با نام russia.study تمام اطلاعات درباره ۵۰۰ دانشگاه روسیه و شرایط پذیرش گرفتن از آنها را جمع آوری کرده است و برای پیدا کردن رشته و شهر مورد علاقه می‌توان به این سایت کراجعه کرد.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلب