پاریس در فردای خشونت‌ها؛ ماکرون به محل حادثه رفت

پاریس
پاریس Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به فاصله ۲۴ ساعت از رخداد حوادث خشونت‌بار در خیابان شانزه‌لیزه پاریس و درگیری‌ها میان معترضان و پلیس، جو سیاسی در فرانسه ملتهب گزارش می‌شود.

آگهی

به فاصله ۲۴ ساعت از رخداد حوادث خشونت‌بار در خیابان شانزه‌لیزه پاریس و درگیری‌ها میان معترضان و پلیس، جو سیاسی در فرانسه ملتهب گزارش می‌شود.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور، که از سفر آرژانتین بازگشته است صبح یکشنبه در جلسه مشترک با نخست‌وزیر و وزیر کشور حضور یافت و سپس به میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» رفت تا از محل حادثه بازدید کند.

آمد و شد در خیابان شانزه‌لیزه از سر گرفته شده است اما میدان «شارل‌دو‌گل اتوال» هنوز بسته است.

روز گذشته پس از آن‌که نیروهای امنیتی از ورود تظاهرکنندگان به شانزه لیزه ممانعت کردند، تظاهرات به خیابان‌های اطراف کشیده شد.

در جریان درگیری‌ها چندین خودرو به آتش کشیده شد و به بخش قابل توجهی از اموال عمومی آسیب وارد آمد.

بنا بر اعلام مقامات پلیس، شمار بازداشت‌شدگان در پایتخت به ۴۱۲ رسیده است. ۱۳۳ نفر نیز، شامل ۲۳ مامور پلیس، در جریان حوادث دیروز زخمی‌ شده‌اند.

این آمار رشد قابل توجهی را نسبت به آمار حوادث شنبه گذشته نشان می‌دهد که طی آن ۱۰۳ بازداشت و ۲۴ تن، شامل ۵ مامور پلیس، زخمی شدند.

رویترز
معترضان چندین خودرو را در حومه خیابان شانزه‌لیزه به آتش کشیدندرویترز

بنجامین گریوو، سخنگوی دولت، صبح یکشنبه در مصاحبه با شبکه یوروپ۱ از برگزاری جلسه با حضور رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: « باید به اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم فکر کنیم. کریستوف کاستنر (وزیر کشور) به برقراری وضعیت اضطراری اشاره کرد. جلسه مشترکی با حضور رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر کشور برگزار می‌شود تا نخست برآوردی از حوادث دیروز داشته باشیم و بعد ببینیم چه می‌توان کرد. به این خاطر که نمی‌توان شاهد بود هر آخر هفته تبدیل شود به قراری برای خشونت‌ورزی.»

سندیکای «اتحاد» پلیس فرانسه نیز خواهان برقراری وضعیت اضطراری شده است

رئیس سازمان بناهای تاریخی فرانسه روز گذشته تصاویری از درون بنای طاق نصرت پاریس منتشر کرد که تخریب گسترده و آسیب به مجسمه‌ها، ماکت‌ها و تابلوهای درون این مجموعه را نشان می‌داد.

وضعیت پاریس بر روی صنعت گردشگری فرانسه نیز تاثیر گذاشته است

مارسل بنه‌زه، رئیس سندیکای هتلداران و رستوران‌داران فرانسه، با «فاجعه‌بار» خواندن وضعیت پدیدآمده گفت: «۵۰ درصد توریست‌ها سفر خود را لغو کرده‌اند یا قبل از پایان زمان سفرشان به لندن، آلمان یا اسپانیا رفته‌اند.»

وزیر کشور و مسئول سازمان امنیت داخلی روز سه‌شنبه ۴ دسامبر برای ادای توضیحات درمجلس سنا حاضر خواهند شد.

رویترز
حوادث روز شنبه با تخریب گسترده مغازه‌ها در خیابان شانزه‌لیزه و حومه همراه بوده استرویترز
امانوئل ماکرون که به بازدید محل رفته بود توسط شماری از جلیقه‌سبزها هو شد

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلیقه زردها در پاریس؛ ورود به شانزه لیزه تنها با کارت شناسایی ممکن است

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟