جرج بوش پدر، نامی حک شده در تاریخ آمریکا

جورج هربرت واکر بوش معروف به بوش پدر
جورج هربرت واکر بوش معروف به بوش پدر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در ژانویه ۱۹۸۹ در دوره ریاست جمهوری او بود که جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق با فروپاشیدن دیوار برلین پایان یافت.

آگهی

جرج هربرت واکر بوش، معروف به جرج بوش پدر، متولد ماه ژوئن ۱۹۲۴ میلادی، جوانترین خلبان نیروی دریایی آمریکا درجنگ جهانی دوم  بود.

این جمهوری خواه میانه رو، در سن ۶۴ سالگی، پس از یک دوره فعالیت دربخش خصوصی و دولتی به عنوان دیپلمات و کارمند سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، موفق به گرفتن کلید کاخ سفید از رونالد ریگان شد.

در ژانویه ۱۹۸۹ در دوره ریاست جمهوری او بود که جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق با فروپاشیدن دیوار برلین پایان یافت.

او در ایالت کانتیکت آمریکا بزرگ شد و با آنکه در دانشگاه ییل قبول شده بود، در پی حمله ژاپن به پایگاه دریایی پرل هاربر آمریکا، وارد نیروی دریایی این کشور شد. در حالی که ۱۷ سال بیشتر نداشت، جوانترین خلبان آن زمان در این نیرو محسوب می شد.

او چندین مدال افتخاردریافت کرد و تحصیلاتش را در دانشگاه ییل به پایان رساند. با باربارا ازدواج کرد و صاحب ۶ فرزند شد و از آن پس وارد صنعت نفت در تگزاس شد.

او برای اولین بار به عنوان سناتور انتخاب شد و سپس بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ معاون رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا بود.

پس از فروپاشی دیوار برلین، او از اتحاد دو آلمان حمایت کرد و با میخائیل گورباچف آخرین رئیس جمهور شوروی سابق، وارد گفتگو شد و چندین توافق کاهش سلاح های نظامی را با او امضا کرد.

او سپس با بوریس یلتسین، اولین رئیس جمهور روسیه، توافق کاهش سلاحهای استراتژیک استارت ۱ و ۲ را امضا کرد اما حادثه دیگری که نظم جهانی را به هم ریخت، حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ بود.

بار دیگر، با توسل به دیپلماسی و ایجاد یک ائتلاف بین المللی قوی متشکل از ۵۰۰ هزار سرباز، او به رژیم صدام حمله کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جرج هربرت واکر بوش در این باره می گوید: «حملات هوایی علیه پایگاههای نظامی عراق در جریانند. ما مصمم به از بین بردن سلاح های هسته ای و شیمیایی صدام حسین هستیم.»

صد ساعت بعد کویت آزاد شد و محبوبیت بوش به بالاترین میزان خود رسید اما موفقیت او در سطح بین المللی نتوانست مشکلات اقتصادی و بیکاری مردم آمریکا را که به بالاترین سطح خود رسیده بود حل کند و او مجبور شد در سال ۱۹۹۲ قدرت را به بیل کلینتون واگذارد.

هشت سال بعد یک جمهوریخواه دیگر و آن هم نه یک جمهوریخواه ناشناس، بلکه پسر خود او به کاخ سفید راه یافت. جرج بوش پسر نیز مانند پدر درگیر جنگ علیه صدام حسین شد، جنگی که این بار به سرنگونی رهبر عراق انجامید و سالها حضور نظامی آمریکا را در آن کشور در پی داشت.

روابط پدر و پسر در این دوره آمیخته با افتخار و ابهام بود اما اینکه او می خواست پسر باهوش ترش "جب" بر مسند قدرت بنشیند، دیگر بر کسی پوشیده نیست.

جرج بوش پدر در سن ۸۴ سالگی در حالی در مراسم تنفیذ جانشین پسرش، باراک اوباما، نخستین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا شرکت کرد که محبوبیت پسرش پس از دو دوره ریاست جمهوری پرانتقاد، به پایین ترین حد خود رسیده بود.

علیرغم اینکه جرج بوش پدرهمانند پسرش یک جمهوری خواه میانه رو و واقع بین محسوب می شد ولی عملا سیاستی بسیار متفاوت با پسرش داشت.

سرانجام او در اول دسامبر سال ۲۰۱۸ و در سن ۹۴ سالگی دیده از جهان فروبست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع اسبق آمریکا و معمار جنگ عراق درگذشت

مراسم تشییع جورج بوش پدر با حضور ترامپ

جورج بوش پدر در پاسخ به اتهام آزار جنسی بازیگر زن عذرخواهی کرد