تقویت ۳۵ درصدی نرخ ریال ایران در برابر دلار آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تقویت ۳۵ درصدی نرخ ریال ایران در برابر دلار آمریکا
کپی رایت  عکس از رویترز

نرخ دلار آمریکا در جریان معاملات روز شنبه بازار آزاد ارز تهران به پایین‌ترین سطح خود طی ۵۰ روز گذشته رسید. بدین ترتیب در فاصله ۱۳ آبان ماه گذشته تا ۳ آذرماه ارزش ریال ایران در مقابل دلار آمریکا حدود ۱۴ درصد تقویت شد و از ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

دو ماه پیش و طی داد و ستدهای روز ۴ مهرماه بازار آزاد ارز، نرخ دلار با ثبت رکوردی تاریخی به ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومان رسید. دو ماه بعد این نرخ حدود ۶ هزار و ۸۵۰ تومان، معادل ۳۵ درصد پایین‌تر آمده است.

اما یک سال پیش و در هفته نخست آذرماه سال ۱۳۹۶، قیمت هر دلار آمریکا نزدیک به ۴ هزار و ۱۰۰ تومان بود. یعنی با وجود تقویت ارزش برابری ریال طی ۲۰ روز گذشته، ارزش برابری پول ملی ایران طی یکسال گذشته ۲۰۳ درصد در مقابل دلار کاهش یافته است.

همچنین قیمت دلار در معاملات روز ۴ مهرماه سال ۱۳۹۶ حدود ۳ هزار و ۹۰۰ تومان ثبت شده که بر این اساس طی یک‌سال منتهی به ۴ مهرماه سال ۱۳۹۷، معادل ۳۹۶ درصد افزایش یافته بود.

**بیشتر بخوانید:
**

دولت آمریکا در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته به طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌های تجاری علیه ایران وضع کرد. نرخ هر دلار آمریکا که پیش از این اقدام سیر صعودی به خود گرفته بود، در آن روز به ۶ هزار و ۲۵۰ تومان رسیده بود.

دولت آمریکا از ۱۳ آبان ماه گذشته نیز دامنه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را به بخش نفت، بانک، حمل و نقل و بیمه گسترش داد ولی از آن زمان تاکنون روند صعودی قیمت دلار در بازار آزاد ایران معکوس شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید